fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: luksus czy niezbędny pakiet usług?

Pakiety medyczne dostępne poza NFZ zwykliśmy uznawać za luksus dostępny wyłącznie dla osób zamożnych. Wielu z nas nie zastanawia się nawet nad skorzystaniem z takiej opcji, z góry zakładając, że dalece przekracza ona nasze możliwości finansowe. Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne faktycznie skierowane jest wyłącznie do posiadaczy drogich samochodów i dużych domów za miastem?

Wystarczy szybki research wśród dostępnych usług medycznych, żeby się przekonać, że wiele z nich wiąże się z wydatkiem znacznej sumy pieniędzy. Są to przede wszystkim różnego rodzaju zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej lub pobyty w klinikach, podczas których pacjent dobrowolnie poddawany jest badaniom laboratoryjnym w celu kontroli stanu zdrowia. Te dwa przypadki faktycznie nazwać można „luksusami zdrowotnymi”, ponieważ ich koszt może osiągać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie są to jednak usługi, które będą ci niezbędne w ramach zwykłego ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej, jeżeli jesteś pracującym czterdziestolatkiem, zapłacisz za taką usługę znacznie mniej niż osoba starsza.

Dwa kliknięcia do wizyty                                               

Wybór prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego należy wyłącznie do ciebie, dlatego warto rozważyć taką opcję, nawet mając świadomość, że przecież bez dodatkowych kosztów leczymy się już w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. To prawda, jednak pakiety medyczne dostępne poza NFZ gwarantują nam (te słowa warto podkreślić przynajmniej dwa razy) szybszą i lepszą opiekę zdrowotną.

Osoby ubezpieczone prywatnie dostają często możliwość umówienia wizyty lekarskiej za pośrednictwem rejestracji internetowej. Jest to operacja błyskawiczna i bardzo wygodna. Specjalne panele rezerwacyjne dostępne w niemal każdej prywatnej klinice lub przychodni, umożliwiają umówienie wizyty bez potrzeby wykręcania numeru do rejestracji lub wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić kilka rubryk, potwierdzić i gotowe – spotkanie ze specjalistą umówione.

W niekończącej się kolejce

Według badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez Fundację Watch Health Care, polscy pacjenci na dostęp do świadczeń zdrowotnych oczekują średnio trzy miesiące. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i najmłodszych. Największą wytrwałością wykazać się muszą ci, którzy mają jej najmniej, czyli... dzieci. Na wizytę u ortodonty maluchy oczekują średnio dziewięć miesięcy. Dorośli pacjenci na spotkanie z ortopedą potrzebują jedenastu miesięcy, usunięcie zaćmy to dwa lata „w kolejce”, a operacja stawu kolanowego to nawet trzy i pół roku oczekiwania.

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to przede wszystkim komfort związany ze swobodnym dostępem do wysokiej klasy opieki medycznej. Mając w perspektywie długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty, wielu Polaków decyduje się na korzystanie z kosztownych wizyt w przychodniach prywatnych. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala na uzyskanie najlepszej dostępnej opieki medycznej za mniejsze pieniądze. W ten sposób błyskawiczna wizyta u pediatry czy lekarza rodzinnego, dostępna jest dla każdego. Prywatne pakiety zapewniają pełną diagnostykę medyczną, a nawet rabaty na opiekę stomatologiczną. Dostępność lekarzy w prywatnym ubezpieczeniu w przypadku podstawowej opieki lekarskiej to 24h, a lekarzy specjalistów: 5 dni oczekiwani na wizytę.

Rachunek jest prosty: inwestycja w tego typu rozwiązanie otwiera przez nami drzwi do specjalistów z różnych dziedzin, bez długiego oczekiwania w kolejkach, kiedy tylko poczujemy taką potrzebę. Prywatne ubezpieczenia medyczne dostępne w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych zapewniają nam w tej chwili m.in. dwudziestoczterogodzinną infolinię medyczną i całodobowy dostęp do lekarza przez pięć dni roboczych. W naszym zasięgu są specjaliści z wielu najważniejszych dziedzin – również tych, które w przypadku ubezpieczenia NFZ wymagają od nas niepomiernie długiego oczekiwania. Rodziny z dziećmi mogą liczyć na coroczny bilans dziecka oraz zabiegi pielęgniarskie. W zakres takiego ubezpieczenia wchodzą również badania laboratoryjne oraz wizyty domowe — szczególnie ważne w przypadkach, kiedy chory nie jest w stanie o własnych siłach dotrzeć do specjalisty. Niektóre pakiety zawierają także szczepienia przeciwko grypie oraz pełne prowadzenie ciąży – w tym wykonywanie niektórych badań.

Tendencja zwyżkowa

Pomimo niewątpliwych zalet, prywatne ubezpieczenie zdrowotne wciąż nie zaskarbiło sobie w Polsce tak wielkiego zaufania, jakim cieszy się w Europie Zachodniej. Znawcy tematu nie kryją jednak optymizmu. Tendencja zwyżkowa jest zauważalna. W 2016 roku wartość ubezpieczeń przekroczyła 547 milionów złotych, a z tego typu usług skorzystały prawie dwa miliony Polaków (o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej). Zarządy wielu polskich spółek oferuje swoim pracownikom prywatne ubezpieczenia medyczne. Pracodawcy decydują się na ten krok, aby wzbogacić pakiet benefitów pracowniczych, który jest istotnym elementem budującym przywiązanie pracownika do firmy W dobie kształtowania się rynku pracownika jest to posunięcie szczególnie istotne.

Luksus dostępny dla każdego

Media promują obecnie modę na zdrowy tryb życia. Uprawiamy więcej sportów, ale także bardziej skupiamy się na swoim stanie zdrowia. Szperamy w internecie w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania, konsultujemy online najmniejszą nawet dolegliwość. Chcemy być zdrowi i sprawni. Przejmujemy się najdrobniejszymi dolegliwościami, które wcześniej byśmy zbagatelizowali?. Czujemy potrzebę wykonywania częstszych badań kontrolnych. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne wychodzą naprzeciw temu zapotrzebowaniu. Jest to nie tylko niezbędna pomoc w przypadku problemów zdrowotnych, ale również gwarancja dostępności specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości odnośnie stanu zdrowia i – co najważniejsze – zareaguje w odpowiednim czasie, kiedy chwilowa niedyspozycja okaże się objawem czegoś znacznie poważniejszego. Czy wobec powyższego, prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest luksusem? Być może. Jest to jednak luksus dostępny dla niemal każdego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA