Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Marek Rozkrut: Skomplikowane przepisy utrudniają rozwój polskich firm

tv.rp.pl
Przepisy podatkowe cały czas są wymieniane jako kluczowa bariera działalności przedsiębiorstw – mówi Marek Rozkrut, partner i główny ekonomista EY, gość programu Michała Niewiadomskiego.

„Polskie przedsiębiorstwa wczoraj i dziś. Źródła sukcesu i nowe wyzwania”, najnowszy raport EY pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa mają się bardzo dobrze. - Mają za sobą 2 dekady wielkich sukcesów, ale wyzwania na kolejne lata są bardzo duże - mówił Rozkrut.

Przypomniał, że prywatne przedsiębiorstwa w Polsce wytwarzają ok 75 proc. naszego PKB. - Ich rola w czasie wzrosła – zaznaczył.

W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej sporo osób pracuje w najmniejszych firmach, od 1 do 9 pracowników. - Bardzo mało osób pracuje w firmach od 10 do 49 pracowników. Wydajność najmniejszych firm w przeliczeniu na jednego pracownika jest najniższa w całej unii. Pytamy, co zrobić, żeby najmniejsze firmy urosły chociażby do kategorii firm małych, zatrudniających kilkanaście osób. Wówczas korzyści dla polskiej gospodarki byłyby bardzo znaczące - tłumaczył Rozkrut.

 

Podkreślił, że jednym z podstawowych źródeł sukcesu polskich przedsiębiorstw jest ekspansja zagraniczna. - Sam eksport niewiele mówi. Ważne jest ile w ramach eksportu powstaje w Polsce wartości. Często coś zaimportujemy, dołożymy śrubki, poskładamy i wyślemy za granicę. Eksport teoretycznie duży, tylko że 90 proc. z tego jest zaimportowane – mówił.

- Analizujemy eksport wartości dodanej. Ile tego, co w Polsce powstaje, ostatecznie jest za granicą konsumowane. Obecnie 35 proc. tego, co jest wytwarzane u nas w kraju, ląduje ostatecznie za granicą. Za większość wzrostu gospodarczego Polski w XXI wieku odpowiada popyt zewnętrzny – dodał.

Jedną z barier dlaczego małe firmy nie przeobrażają się w większe są skomplikowane przepisy podatkowe. - Są też bariery wewnętrzne. Niektóre mikroprzedsiębiorstwa działają w skali lokalnej a ich ambicje wzrostu są ograniczone. Równocześnie tworzą się bariery wynikające z umiejętności menadżerskich, których brakuje. Jest też kwestia zaufania społecznego i skłonności do ryzyka. Polskie przedsiębiorstwa nie mają zaufania do swoich kontrahentów - tłumaczył Rozkrut.

Przyznał, że wyzwania przed którymi stoimy pokazują, że trzeba będzie się zastanowić nad zwiększeniem wydajności i zmianą modelu konkurowania w oparciu o czynniki niekosztowe.

- Dotychczasowy sukces polskich firm w znacznym stopniu opierał się na atrakcyjnych cenach i kosztach pracy. Jeżeli przedsiębiorstwa chcą się dalej rozwijać i wygrywać z konkurentami zagranicznymi to rośnie znacznie jakości, dystrybucji czy marketingu – mówił.

 

Coraz większą barierą staje się niedobór wykwalifikowanych pracowników, praktycznie we wszystkich branżach. - Do tego populacja Polaków się kurczy i będzie mniej potencjalnych pracowników. Ich niedobór będzie coraz bardziej uciążliwy i stanie się wąskim gardłem – ocenił gość.

Podkreślił, że przepisy podatkowe cały czas są wymieniane jako kluczowa bariera działalności przedsiębiorstw.

Perspektywy gospodarki na przyszły rok Rozkrut ocenia pozytywnie. - Możemy mówić o wzroście gospodarczym przekraczającym 4 proc. - prognozował.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL