fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pacjenci głównym celem cyberprzestępców

Fotorzepa, Piotr Guzik
Dane z najnowszego raport McAfee Labs nt. bezpieczeństwa cybernetycznego przerażają - okazuje się, że aż 26 proc. wszystkich incydentów bezpieczeństwa w II kwartale 2017 r. dotyczyło sektora medycznego.

Po sześciu kwartałach, w których zdecydowanym „liderem” w liczbie ujawnionych incydentów bezpieczeństwa był sektor publiczny, tym razem na pierwsze miejsce wysunęła się służba zdrowia.

Z „McAfee Labs Threats Report” wynika, że tendencja wzrostowa rozpoczęła się serią ataków ransomware w szpitalach na całym świecie w I kwartale. Sparaliżowały one kilka oddziałów, powodując realne kłopoty m.in. związane z przymusem odłożenia zaplanowanych operacji. - Nieważne, czy fizyczne, czy cyfrowe - wszystkie ataki skierowane na służbę zdrowia przypominają, jak ważne są wrażliwe dane osobowe gromadzone przez ten właśnie sektor i ich właściwa ochrona. Wprowadzenie jeszcze silniejszych polityk bezpieczeństwa staje się kluczowym wyzwaniem dla całej branży, która musi zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów - komentuje Arkadiusz Krawczyk, country manager w McAfee Poland.

II kwartał br. to również duży wzrost ataków na Facebooka, głównie z udziałem wirusa Faceliker. Trojan, który infekuje przeglądarkę internetową użytkownika i przechwytuje „polubienia” oraz promuje treści bez wiedzy i zgody właściciela konta, stanowił prawie 9 proc. z 52 mln wszystkich nowo wykrytych próbek złośliwego oprogramowania. Trojan przynosi cyberprzestępcom profity, ponieważ dodatkowe fałszywe kliknięcia sprawiają, że artykuł, wideo, witryna lub reklama stają się popularniejsze i budzą większe zaufanie.

- Faceliker wykorzystuje coraz częściej używane przez nas media społecznościowe i aplikacje oparte na komunikacji i przy ich pomocy sprytnie nami manipuluje - przestrzega Vincent Weafer, wiceprezes McAfee Labs.

Innymi słowy cyberprzestępcy mogą bez naszej wiedzy wpływać na to, jak postrzegamy rzeczywistość. - Wystarczy, że złośliwe oprogramowanie w imieniu naszych znajomych polubi lub wypromuje newsa lub aplikację, co sprawi, że staną się bardziej popularne i akceptowane - zaznacza Vincent Weafer.

W sumie liczba nowych próbek złośliwego oprogramowania wzrosła w II kwartale o 67 proc., do 52 mln. Całkowita liczba próbek wzrosła o 23 proc. w ciągu ostatnich czterech kwartałów, osiągając poziom bliski 723 mln. Według McAfee Labs w II kwartale miało miejsce 311 publicznie ujawnionych incydentów, co stanowi wzrost o 3 proc. względem I kwartału.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA