fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Korea Płd.: Darmowa komunikacja publiczna w Seulu przy dużym smogu

AFP
Władze Seulu zapewnią mieszkańcom miasta darmowe bilety komunikacji miejskiej, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza przekroczy dozwolone poziomy. Działania te prowadzone są w ramach walki ze skażeniem środowiska.

Według stołecznego ratusza dzięki darmowym biletom zapewnianym w godzinach szczytu pasażerom metra i autobusów, gdy stężenie smogu osiągnie niebezpieczne dla zdrowia poziomy, połowa osób dojeżdżających do pracy przesiądzie się z samochodów do komunikacji miejskiej.

Nowy program wejdzie w życie od lipca w dniach, w których średnie dzienne zagęszczenie szkodliwych drobinek pyłu w powietrzu przekroczy 50 mikrogramów na metr sześcienny i według prognoz nie zmniejszy się także w ciągu kolejnych 24 godzin.

Darmowa komunikacja zostanie zapewniona w tej sytuacji w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, odpowiednio od pierwszego kursu metra i autobusów do godziny 9 oraz między godziną 18 a 21. Krytycy tego rozwiązania twierdzą, że propozycja ratusza okaże się nieskuteczna, ponieważ limity zanieczyszczenia ustawiono zbyt wysoko.

Agencja Yonhap przypomina, że Seul z każdym rokiem zmaga się z pogarszającymi się warunkami powietrza, a za ich przyczynę uważa się poza krajowym smogiem także drobiny pyłu nawiewane z chińskich pustyń. W ramach walki z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza władze Seulu planują wprowadzenie nowych przepisów pomagających w radzeniu sobie ze smogiem, w szczególności osobom najbardziej zagrożonym, czyli dzieciom i seniorom. Od następnego roku miasto przeznaczy np. ok. 2,58 mln dol. na urządzenia do oczyszczania powietrza w placówkach opieki nad dziećmi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA