fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sprawdź jak inteligentna telewizja przemysłowa wpływa na bezpieczeństwo w biurowcu.

Biurowiec to miejsce tętniące życiem. Codziennie przez budynek przewijają się setki osób: pracownicy firm mających tu siedzibę, przybywający na szkolenia i konferencje, klienci, kontrahenci, sprzedawcy. Między innymi dlatego tak ważne jest efektywne zabezpieczenie obiektu przed kradzieżami oraz nieuprawnionym wejściem osób trzecich. Pomocna w tym przypadku może być inteligentna telewizja przemysłowa.

Czym różni się inteligentna telewizja przemysłowa od tej, którą znamy od kilku dekad? Jak działa? Jak wykorzystać w pełni jej potencjał? Oto najważniejsze informacje.

Inteligentna telewizja przemysłowa w pigułce

Dlaczego nowoczesny monitoring zyskał miano inteligentnego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ jego funkcjonalność jest znacznie szersza. Polega już nie tylko na rejestrowaniu obrazu w czasie rzeczywistym i jego utrwalaniu – tak, by później ewentualnie można było odtworzyć zajście. Możliwości są znacznie większe z dwóch przyczyn. Po pierwsze – chodzi o znacznie lepszą jakość nagrywanego obrazu. Nowoczesne kamery oferują rozdzielczość HD, która pozwala dostrzec na ekranie nawet najdrobniejszy szczegół. Nie trzeba się obawiać o sprawną przesyłkę danych – nowoczesne systemy są w stanie obsłużyć obraz nawet z wielu kamer jednocześnie, bez zacinania się, opóźnień i innych problemów technicznych.

Drugą przyczyną poszerzenia monitoringu jest wykorzystanie technologii IT do analizy obrazu. Specjalne zaawansowane algorytmy umożliwiają inteligentne przetwarzanie tego, co rejestruje kamera. W efekcie system jest w stanie między innymi rozpoznawać twarze, identyfikować tablice rejestracyjne, czy wskazać na sytuacje, w których ruch na terenie obiektu odbywa się w niestandardowy (potencjalnie niebezpieczny) sposób. I to właśnie zaawansowana analiza obrazu sprawia, że nowoczesna telewizja przemysłowa może znacznie więcej.

Zaawansowana analiza obrazu gwarantuje bezpieczeństwo obiektu

Przepływ osób w biurowcu jest bardzo intensywny. By zapobiec nieupoważnionemu wtargnięciu osób trzecich do stref przeznaczonych tylko dla pracowników, stosuje się najczęściej systemy kontroli dostępu. Wygląda to tak, że zaraz za wejściem do budynku znajduje się recepcja oddzielona od dalszej części obiektu bramkami. Przejść mogą przez nie osoby upoważnione – posiadające stałe przepustki (najczęściej są to karty dostępu) lub te, które zarejestrowały swoje wejście u ochrony i uzyskały przepustkę tymczasową. Do tego oczywiście dostępny jest działający w newralgicznych miejscach obiektu monitoring. Ale czy to wystarcza, by mieć pewność, że nikt się nie „prześlizgnie”? W dobie nowoczesnych technologii można znacząco uszczelnić kontrolę dostępu. Jak?

Przede wszystkim przydaje się funkcja rozpoznawania twarzy dostępna w systemach inteligentnej telewizji przemysłowej. Można ją wykorzystać do zarejestrowania twarzy pracowników – tak, by system wykrywał ich na terenie obiektu. Jeśli zamiast pracownika w strefie zastrzeżonej pojawi się inna osoba, system poinformuje o tym natychmiast, a pracownik centrum monitoringu będzie mógł zweryfikować sytuację i podjąć odpowiednie kroki.

Ochrona adekwatna do pory dnia

Użyteczne jest również wykorzystanie przez system monitoringu algorytmów czasowych. O co chodzi? O ile biurowiec w godzinach urzędowania firm tętni życiem i ruch na korytarzach czy pomiędzy piętrami jest normalny, o tyle w godzinach popołudniowych czy nocnych obecność osób w budynku może być przyczyną wątpliwości. Inteligentna telewizja przemysłowa pozwoli szybko zweryfikować, co się dzieje, a w przypadku nieprawidłowości nastąpić może również kontrola fizyczna przez pracownika ochrony.

Zmiana specyfiki monitorowania sytuacji ze względu na porę dnia to gwarancja, że bez względu na godzinę budynek będzie pod nadzorem.

Kontrola otoczenia biurowca

Niemal każdy biurowiec posiada również parking, a monitorowania wymaga również teren dookoła. Tu również przydać się może inteligentna telewizja przemysłowa, która posiada funkcję rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych pojazdów wjeżdżających na parking. Te, które zostały wpisane do bazy, mogą zostać automatycznie zalogowane, a szlaban może zostać otwarty tak, by umożliwić im przejazd. W przypadku jakichkolwiek podejrzanych ruchów możliwa jest natychmiastowa reakcja.

Inteligentny monitoring to również szansa na szybkie wykrycie niebezpiecznych przedmiotów, które pojawią się w samym biurowcu i jego otoczeniu. Algorytmy wykryją nietypową zmianę i – tak jak w innych podejrzanych sytuacjach – poinformują o niej, umożliwiając podjęcie akcji.

Reasumując, inteligentna telewizja przemysłowa to rozwiązanie warte inwestycji w każdej sytuacji, gdy chcesz wzmocnić ochronę biurowca. Warto więc skontaktować się z ekspertami z branży security i dopasować ten nowoczesny system zabezpieczeń do specyfiki własnego obiektu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA