— Książka to książka, a gazeta to gazeta — mówił w czwartek Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i polityki podatkowej. Komisja Europejska zaproponowała zmiany w systemie VAT w UE. Chce umożliwić zrównanie stawek podatkowych dla książek i czasopism w formie papierowej i w formie elektronicznej. — Oczywiście państwa będą miały swobodę, czy chcą to zrobić, nie będą do tego zobowiązane — podkreślił Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE ds. cyfrowego rynku wewnętrznego. Polska należy do grupy państw, które stosują zredukowaną stawkę VAT: na książki — 5 proc., na gazety i czasopisma — 5 i 8 proc.

Decyzja KE jest efektem wielu lat lobbingu europejskich wydawców. Teraz cieszą się oni ze zmiany reguł i mają nadzieję na wzrost sprzedaży e-publikacji i wzrost czytelnictwa. — To dla nas wielki dzień. Po latach naszych zabiegów Komisja uznała, że wszystkie książki — niezależnie od ich formatu— zasługują na obniżoną stawkę VAT — powiedział Henrique Mota, prezes Federacji Europejskich Wydawców (FEP).

W UE stawki podatkowe państwa ustalają suwerennie, podobnie same mogą decydować o obniżonych, czy zerowych stawkach. Ale unijne wytyczne określają liczbę i możliwości stosowania odstępstw od stawki podstawowej. I do tej pory uniemożliwiały stosowanie stawki obniżonej dla e-publikacji. Francja i Luksemburg zdecydowały się wprowadzić takie ulgi na własną rękę, ale unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ostatecznie stwierdził, że są one niezgodne z prawem. Najnowsza propozycja KE ten dylemat ostatecznie rozstrzygnie: ci którzy stosują stawki obniżone dla książek i czasopism drukowanych (jak Polska) i będą je chcieli rozciągnąć na e-publikacje będą mieli do tego prawo. Propozycja KE dotyczy podatków, więc nie musi być akceptowana przez Parlament Europejski. Musi natomiast zostać jednomyślnie przyjęta przez ministrów finansów 28 państw UE. Mogłaby wejść w życie w połowie 2017 roku. Liczą na to wydawcy. — Oczekujemy szybkiego przyjęcia propozycji przez Radę. To na pewno uczyni sprzedaż e-książek łatwiejszą — powiedział Jean-Luc Treutenaer, prezes Europejskiej i Międzynarodowej Federacji Księgarzy (EIBF).

Anna Słojewska z Brukseli

Więcej o propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej ułatwień w płaceniu VAT w handlu elektronicznym w piątkowym wydaniu “Rzeczpospolitej”.