fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jak zoptymalizować finansowanie samochodu transportowego dla firmy?

Lekki samochód transportowy jest niezbędny w bardzo wielu firmach, jednakże jego zakup wiąże się z wydatkiem kilkudziesięciu, a czasem nawet stu tysięcy złotych. Przedsiębiorcy poszukują więc dogodnych form finansowania koniecznej inwestycji. Wyasygnowanie tak dużej kwoty w gotówce będzie bowiem zadaniem trudnym nawet dla dobrze prosperujących firm.

Pierwszą myślą, która przyjdzie do głowy wielu przedsiębiorcom jest zakup auta używanego. Niestety jest to pomysł obarczony dużym ryzykiem. Samochody dostawcze „z drugiej ręki” są przeważnie mocno wyeksploatowane. Kupując taki pojazd ryzykujemy więc, że będzie on dość często stał w serwisie. Nie dość, że poniesiemy dodatkowe koszty napraw, to jeszcze samochód nie będzie zarabiał.

Kredyt może być bardzo kosztowny

Jeżeli zdecydujemy się na zakup nowego auta, możemy rozważyć wzięcie kredytu. Niestety nie jest to rozwiązanie ani proste ani tanie. Jeżeli chcielibyśmy zakupić na kredyt nowe auto o wartości 90 tys. zł, przy założeniu 30 tys. wkładu własnego i okresie spłaty 48 miesięcy, to do banku musielibyśmy zwrócić niemal o 7 tysięcy więcej niż pożyczyliśmy, a miesięczna rata sięgałaby 1400 zł. Warto podkreślić, że jest to kalkulacja zakładająca wariant najbardziej optymistyczny. Jeżeli nie przyłożymy się wystarczająco dobrze do znalezienia banku z najtańszą ofertą, kredyt przy tych samych założeniach może kosztować nas nawet niemal 16 tys. zł przy miesięcznej racie bliskiej 1600 zł[1]! Decydując się na kredyt musimy więc wyłożyć 30 tys. w gotówce, a w ciągu 4 lat będziemy musieli zwrócić oprócz pożyczonych 60 tys. także od 7 do 16 tys. odsetek i innych kosztów. Do tego dochodzi jeszcze czasochłonne poszukiwanie najlepszej oferty kredytowej w różnych bankach oraz nierzadko skomplikowane procedury, wymagające dostarczenia do banku różnych dokumentów.

Leasing lepszy, ale czy najlepszy?

Nieco lepiej sytuacja przedstawia się w przypadku leasingu. Procedura będzie szybsza, udział własny (opłata wstępna, wpłata początkowa) będzie niższy, a sama umowa nie wpłynie negatywnie na zdolność kredytową naszej firmy. Nadal jednak musimy dysponować wolnymi środkami na wkład własny. Poza tym przy zawieraniu umowy leasingu trzeba zwrócić uwagę na sporo rzeczy - ustalenie wartości wykupu (końcowej, rezydualnej), depozytu gwarancyjnego (kaucji) czy kwoty kompensacyjnej (na wypadek powstania szkody całkowitej).

Czy jest alternatywa dla kredytu i leasingu?

Zarówno leasing jak i kredyt wiążą się więc koniecznością zaangażowania środków własnych przedsiębiorcy oraz mniej lub bardziej uciążliwymi procedurami. Dla wielu osób, które prowadzą firmy, szczególnie trudną do pokonania barierą jest ta pierwsza. Istnieje jednak dobre rozwiązanie tego problemu. Nowa oferta  "Mercedes-Benz – Rent&Drive" - w ramach której na korzystnych warunkach firma może wypożyczyć Mercedesa Vito, czyli wysokiej klasy lekki samochód transportowy. Jak przedstawiają się koszty takiego rozwiązania?

Wypożycz i jedź w praktyce

Jeżeli przedsiębiorca chce wypożyczyć Mercedesa Vito 111 CDI w ofercie Rent&Drive na 4 lata, przy założeniu średniorocznego przebiegu na poziomie 20 tys. km, kwota opłaty miesięcznej wynosić będzie 970 zł netto i to przy braku opłaty wstępnej. Kwota opłaty miesięcznej jest oczywiście stała przez cały okres trwania umowy. Samochód wypożyczyć możemy na okres od 2 do 5 lat, a po upływie tego czasu zwracamy go i mamy możliwość wypożyczenia kolejnego, nowego auta. To także duże ułatwienie – nie musimy martwić się o to, by korzystnie sprzedać kilkuletni pojazd jak to ma miejsce w przypadku kredytu. Nie mamy także pokusy by przesadnie zwlekać z wymianą auta na nowe. Na pewno docenią to pracownicy, którym przyjemniej, wygodniej i bezpieczniej jest wykonywać swoją pracę w nowym samochodzie.

Samochód transportowy z wyższej półki

Niezaprzeczalną zaletą oferty "Wypożycz i jedź" jest to, że jej przedmiotem jest Mercedes Vito. Model ten cieszy się dobrymi opiniami użytkowników, którzy chwalą jego niezawodność, niskie spalanie oraz komfort w kabinie pasażerskiej. Mercedesa Vito można nabyć w trzech wariantach nadwozia (Furgon, Mixto, Tourer). Furgon najlepiej sprawdzi się w transportowaniu towarów, Mixto umożliwi sprawne przemieszczanie się grup pracowników wraz ze sprzętem, a Tourer będzie idealny do przewozu osób. Do wyboru mamy także trzy warianty napędu - na koła przednie, tylne lub wszystkie. Auto jest również ekonomiczne, bowiem spala 5,7 l na 100 km (wersja Vito 116 CDI z pakietem BlueEFFICIENCY). Mercedes-Benz zapewnia także, że międzyprzeglądowe przebiegi samochodu mogą wynosić nawet 40 tys. km. To dobra wiadomość - samochód dostawczy ma pracować, a nie stać na przeglądach. Mercedes Vito to także pojazd bezpieczny. Szczególną uwagę zwracają w tym zakresie asystent bocznego wiatru oraz system Attention Assist, który na podstawie analizy wielu czynników zaalarmuje kierowcę, gdy wykryje u niego objawy zmęczenia.

Reasumując – jeżeli przymierzamy się do sfinansowania lekkiego samochodu transportowego na potrzeby firmy warto zapoznać się z ofertą Mercedes Benz – Rent&Drive. Łączy ona bowiem zalety leasingu ze swobodą, dostępnością, prostymi procedurami i niskimi kosztami. Można śmiało powiedzieć, że warunki wypożyczenia pojazdu są dużo lepsze, niż przy tradycyjnych sposobach finansowania zakupu samochodu do firmy.

[1] Kalkulacje wykonane w serwisie totalmoney.pl.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA