fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

W biurach podróży: Albania droższa od Gran Canarii

ROL
Trwa dobra passa biur podróży. W minionym tygodniu odwiedziło je o 20 procent więcej klientów niż rok temu – podaje Polski Związek Organizatorów Turystyki

A dokładnie było to 19,4 procent więcej klientów, którzy zarezerwowali o 14,9 procent więcej wyjazdów*. 78,7 procent rezerwacji dotyczyło podróży lotniczych, 12,2 z dojazdem własnym, a 9,1 autokarem.

Najbardziej zyskały w porównaniu z zeszłym rokiem zorganizowane wyjazdy autokarowe. Wzrost tego rodzaju podróży wyniósł 47,8 procent. O 17,5 procent więcej chętnych było na wakacje z wykorzystaniem samolotu, a 15,1 procent na wyjazdy własnym środkiem transport.

Jak rosła sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Ostatni tydzień sprzedaży należał do Fuerteventury – ten kierunek znalazł się na pierwszym miejscu wśród najchętniej wybieranych przez turystów. Oprócz niego jeszcze dwie Wyspy Kanaryjskie – co zdarza się rzadko – uplasowały się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych. Teneryfa zajęło 6. miejsce, a Lanzarote 9. W tym rankingu oprócz egipskiego kurortu Marsa Alam na pozycji 7. i tureckiej Antlyi na 8., zmieściły się już tylko kierunki greckie: Heraklion (2.), Korfu (3.), Zakintos (4.), Rodos (5.) i Kos (10.).

Z planujących wypoczynek w Europie i okolicy najwięcej średnio za wyjazd płacili klienci udający się na Kos - 3090 złotych. Następny kierunek na liście, Zakintos, był tańszy o prawie 300 złotych – 2793 złotych. Jeszcze mniej kosztowały Heraklion (2775 zł), Korfu (2717 zł) i Rodos (2705 zł). Najmniej trzeba było wydać na wyjazdy do Bułgarii, średnia cena Burgas w MerlinieX to 2058 zł, a Warny - 2119 złotych.

Ciekawostką jest, że za plaże w Albanii trzeba było zapłacić więcej, bo 2404 złotych, niż za bułgarskie, egipskie (Marsa Alam 2311 zł, Hurghada 2365 zł), a nawet kanaryjskie (Gran Canaria - 2280 złotych).

Zmiana średniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

Generalnie po dziewięciu tygodniach od wprowadzenia do systemów rezerwacyjnych przez touroperatorów letnich wakacji w roku 2017, sprzedaż rośnie w porównaniu z poprzednim rokiem o 30,2 procent, a wycieczek lotniczych nawet nieco więcej, bo o 31,04 procent – pokazuje raport PZOT.

Z letnich kierunków najbardziej zyskują Grecja (plus 102 procent), Chorwacja (93 proc.) i Bułgaria (27 proc.). Na plusie rok do roku jest też Egipt (5 proc.). Tracą natomiast Turcja (minus 27 proc.), Włochy (minus 15 proc.) i Portugalia (minus 7 proc.). Prawdopodobnie w tysiące procent idzie wzrost zainteresowania Albanią, ale tego raport nie pokazuje.

*Raport obejmuje 48. tydzień roku, czyli okres od 28 listopada do 4 grudnia 2016 r. Dane pochodzą z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki przygotowanego na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Prawdopodobnie dane MerlinX pokazują wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA