fbTrack

Biura podróży

Sebastian Mikosz na czele eSky.pl

AFP
Współzałożyciele Grupy eSky, którzy obecnie nią zarządzają – Piotr Stępniewski i Łukasz Habaj - przechodzą do rady nadzorczej. Nowym prezesem został Sebastian Mikosz, były prezes LOT-u

Do zarządu powołani zostali także Łukasz Neska, Piotr Woś i Andrzej Kozłowski – menedżerowie związani obecnie ze spółką.

Jak tłumaczy rzeczniczka firmy w komunikacie, zmiany to kolejny etap realizacji strategii rozwoju Grupy eSky. Jedna z czołowych firm na rynku sprzedaży produktów turystycznych online, przechodzi z zarządu właścicielskiego na zarząd menedżerski. – To naturalny proces rozwoju. Stawiamy z jednej strony na doświadczenie, świeżość i nowe spojrzenie z zewnątrz, z drugiej zaś tworzymy szanse rozwoju sprawdzonym osobom z wnętrza firmy – mówi przewodniczący rady nadzorczej Łukasz Kręski, który wraz z Piotrem Stępniewskim, obecnym prezesem oraz Łukaszem Habajem, dyrektorem generalnym, zakładali spółkę eSky w 2004 roku.

Od 1 marca dotychczasowy trzyosobowy skład rady nadzorczej zostanie poszerzony o dwóch dodatkowych członków. Do Łukasza Kręskiego, Adama Wojackiego i Przemysława Szczepańskiego dołączą Stępniewski i Habaj, którzy do tej pory stanowili dwuosobowy zarząd spółki.

Konsekwencją tej zmiany jest konieczność powołania zarządu w nowym składzie. Stanowisko prezesa obejmie Sebastian Mikosz, dwukrotny prezes PLL LOT. Mikosz pracował między innymi w firmie doradczej Artur Andersen w Paryżu i w Deloitte w Polsce. Współtworzył pierwszy niezależny internetowy dom maklerski w kraju, był dyrektorem w firmie doradztwa personalnego Amrop Hever, dyrektorem Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz doradcą Societe Generale Corporate & Investment Banking w Polsce.

Do nowego zarządu Grupy eSky wejdą także menedżerowie związani ze spółką od wielu lat: Łukasz Neska, Piotr Woś oraz Andrzej Kozłowski.

Łukasz Neska obecnie zajmuje stanowisko dyrektora marketingu. Z firmą jest związany od 2008 r. Jego działania przyczyniły się do tego, że europejskie serwisy Grupy – poza Polską jest to także Bułgaria i Rumunia – są liderami w swoich krajach, natomiast brazylijski znajduje się w pierwszej trójce. Doświadczenie zdobywał m.in. w Heritage Of Scotland, gdzie jako menedżer e-commerce był odpowiedzialny za marketing sklepów internetowych na rynkach brytyjskim i amerykańskim. Studiował dziennikarstwo oraz zarządzanie na UJ.

Piotr Woś pracuje w spółce od sześciu lat. Początkowo odpowiedzialny był za wprowadzenie produktu hotelowego do serwisów eSky, następnie współtworzył wiele procesów, które przyniosły wzrost efektywności działu IT. Od dwóch lat prowadzi zespół koordynujący wszystkie projekty informatyczne grupy. W branży e-commerce zaczynał w 2008 roku jako menager projektu w jednym ze sklepów internetowych grupy Avans. Jest absolwentem zarządzania i marketingu w sporcie na AWF w Katowicach.

Andrzej Kozłowski dołączył do Grupy eSky w ubiegłym roku, obejmując stanowisko dyrektora finansowego. Ma on 10-letnie doświadczenie w księgowości, controllingu, audycie i finansach. Karierę zaczynał w firmie Mecalux – jednej z czołowych w sektorze systemów magazynowych. Następnie w Deloitte zajmował się audytem największych polskich firm. W 2011 roku objął stanowisko kontrolera finansowego w Work Express, jednego z liderów rynku HR w Polsce, następnie został Dyrektorem Finansowym w 4 spółkach tej grupy. Studiował finanse i rachunkowość na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Grupa eSky działa wyłącznie w sektorze internetowym zapewniając wszelkie produkty umożliwiające realizację podróży. Poprzez jej strony www można zakupić bilety ponad 700 linii lotniczych – zarówno regularnych jak i tanich, zarezerwować nocleg w blisko 450 000 hotelach na całym świecie, a także zakupić ubezpieczenie podróżne, wynająć samochód, zakupić bilety kolejowe największych europejskich przewoźników.

eSky od kilku lat prowadzi sukcesywną ekspansję zagraniczną. Pierwsze zagraniczne serwisy Grupy powstały w Bułgarii i Rumunii, kolejny w Brazylii. W 2015 Grupa eSky zaczęła sprzedawać produkty turystyczne również w Mołdawii, Czechach, Turcji i Peru.

W 2015 roku wszystkie spółki Grupy wypracowały – jak wynika ze wstępnych szacunków – przychód o wartości prawie miliarda złotych.

Grupa eSKY planuje dalszy rozwój. Nowy zarząd będzie odpowiedzialny między innymi za opracowanie strategii związanej z wejściem na kolejne rynki zagraniczne i rozwój produktów uzupełniających dotychczasową ofertę spółki.

Źródło: turystyka.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL