fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Prawnikiem Pro Bono 2016 została mec. Sylwia Gregorczyk-Abram

Prawnik Pro Bono 2016 - od lewej: Tomasz Salwa, Benedykt Fiutowski, prof. Marek Safjan, Łukasz Piebiak, Sylwia Gregorczyk-Abram, prof. Paweł Wiliński
Borys Skrzyński
Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram została Prawnikiem Pro Bono 2016. Kapituła wyróżniła Jolantę Budzowską i Tomasza Salwę.

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród działalność palestry pro bono jako pierwszy docenił Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. Podkreślił, że udzielanie bezpłatnej pomocy zasługuje na najwyższą pochwałę i buduje pozytywny wizerunek środowiska prawniczego.

Profesor Marek Safjan, członek kapituły konkursu Prawnik Pro Bono, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, dodał, że ten gest życzliwości dowodzi, że mamy do czynienia z prawdziwą misją prawniczą.

W tym roku odbyła się już 14. edycja konkursu. Zgłoszono w niej 23 kandydatów. Dominowali adwokaci i radcy prawni. Było też dwóch prokuratorów oraz doktor nauk prawnych. Wszyscy z dużych miast. Dwie osoby były nominowane już kilkakrotnie. W gronie zgłaszających przeważały organizacje pozarządowe.

Kapituła konkursu laur zwycięzcy przyznała Sylwii Gregorczyk-Abram, adwokatce z Warszawy, od ponad dziesięciu lat związanej z Kancelarią Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i Wspólnicy. Specjalizuje się w prawie karnym i medycznym. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w tym Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Z jej ramienia prowadziła wiele precedensowych spraw, m.in. matki przymusowo zamkniętej w szpitalu psychiatrycznym oraz irańskiej aktywistki, której godność naruszyła Straż Graniczna. Jest współorganizatorką lekcji o konstytucji dla młodzieży gimnazjalnej.

Wyróżniona została Jolanta Budzowska – radca prawny z Krakowa, partner w kancelarii Budzowska, Fiutowski i Partnerzy. Od lat zajmuje się prawami pacjenta i dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych za błędy medyczne. Bezinteresownie pomaga wielu organizacjom pozarządowym, w tym fundacjom Między Niebem a Ziemią oraz Poza Horyzontami. W tej pierwszej wspiera akcje charytatywne, a w drugiej nieodpłatnie świadczy pomoc prawną na rzecz niepełnosprawnych.

Kapituła wyróżniła też Tomasza Salwę – prokuratora w stanie spoczynku z Wrocławia, wspierającego fundacje: Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP im. Ireny Babińskiej oraz „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Wielokrotnie aktywizował środowisko prokuratorskie, organizując m.in. akcje krwiodawstwa czy zbiórki pieniędzy dla chorych.

Organizatorem konkursu Prawnik Pro Bono jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych. „Rzeczpospolita" jest jego patronem medialnym. Konkurs promuje prawników, którzy nieodpłatnie świadczą pomoc prawną lub wspierają swoją wiedzą różne instytucje i organizacje pozarządowe. W skład kapituły konkursu wchodzą wybitni prawnicy, prezesi sądów, szefowie korporacji prawniczych, laureaci poprzednich edycji.

W poniedziałek 24 kwietnia w „Rzeczpospolitej" wywiad z Sylwią Gregorczyk-Abram

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA