Moneta weszła do obiegu w środę 18 grudnia i kosztuje 2100 zł. Można ją nabyć w okręgowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz na stronie kolekcjoner.nbp.pl. Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Moneta o nominale 100 zł ma kształt sztabki złota. Wykonano ją z kruszcu o próbie 999.9. Na awersie widoczne jest oznaczenie próby, napis "Powrót złota do Polski" oraz akronim polskiego banku centralnego. Na rewersie widnieje nominał oraz orzeł stojący na piramidzie ze sztabek złota.

Narodowy Bank Polski w latach 2018-2019 zwiększył rezerwy złota o 120 procent i obecnie wynoszą one 228,6 tony. w 2018 roku NBP zakupił 25,7 tony, natomiast w 2019 roku kolejne 100 ton.

"Strategiczna decyzja o zakupie złota wynikała między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej oraz sukcesywnego wzrostu aktywów rezerwowych. (...) Znaczące zwiększenie zasobu posiadanego złota stanowiło jedną z przesłanek podjęcia przez Zarząd NBP decyzji o dywersyfikacji miejsc przechowywania kruszcu, tak aby mniej więcej połowa rezerw złota, tj. 100 ton, znajdowała się w skarbcach NBP.  (...) W symbolicznym znaczeniu możemy uznać, że historia zatoczyła koło i – podobnie jak w II RP – w skarbcach banku centralnego znów znajduje się złoto - napisał w folderze emisyjnym prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Większość polskiego złota trzymana jest w Londynie - w skarbcu Banku Anglii, gdzie jest inwestowana. NBP 100 ton o wartości 18,3 mld złotych zdecydował się przetransportować do Polski. Tuż po sprowadzeniu ostatnich sztabek złota pod koniec listopada tego roku, NBP zapowiedział uczczenie tego wydarzenia.