fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Credit Agricole, Dreyfus, Baumann - zapłacą USA

Bloomberg
Trzy banki szwajcarskie zapłacą resortowi sprawiedliwości USA 131,1 mln dolarów, aby uniknąć ścigania ich za pomaganie Amerykanom w unikaniu płacenia podatków.

Filia francuskiego Crédit Agricole w Zurychu zapłaci najwięcej — 99,2 mln dolarów, Dreyfus Sons oraz Baumann & Cie z Bazylei zapłacą 24,2 mln i 7,7 mln.

Według amerykańskiego ministerstwa, filia CA zarządzała od sierpnia 2008 954 kontami związanymi ze Stanami na łączną sumę ponad 1,8 mld dolarów. Bank pozwolił na dokonywanie na tych kontach operacji pozwalających ukrywać ich związek z obywatelami Stanów poprzez liczne pobieranie z nich pieniędzy i zasilanie kart typu pre-paid.

To kolejne banki, które poszły na ugodę z władzami w USA. W 2014 r. za to samo Crédit Suisse został ukarany grzywną 2,6 mld dolarów, ale na mocy porozumienia z prokuraturą zapłatę grzywny odroczono na okres likwidacji przyczyn jej wymierzenia. W 2009 r. ukarano UBS grzywną 780 mln dolarów.

Zdecydowane działania Amerykanów mające ukrócić ten proceder i groźby kar (grzywny, zakaz działania na terenie Stanów) skłoniły banki szwajcarskie do współpracy w ujawnianiu nieuczciwych praktyk.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA