fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Historyczna strata banku Gazpromu

Bloomberg
Jeszcze nigdy Gazprombank nie miał tak złych wyników. Tłumaczy to pogorszeniem sytuacji w gospodarce Rosji.

Gazprombank podał wyniki za 9 miesięcy wg. standardów księgowości międzynarodowej (Rosjanie liczą też po swojemu, ale firmy notowane na giełdzie muszą to robić wg. zasad międzynarodowych). Strata netto trzeciego co do wielkości aktywów banku Rosji wyniosła 31,1 mld rubli (450 mln dol.). Rok temu był zysk netto 9,2 mld rubli.

Jako główny powód takiego wyniku bank podaje „istotny wzrost wydatków na stworzenie rezerw na możliwą utratę wartości aktywów procentowych". Wydatki te wyniosły 110,6 mld rubli, czyli trzy razy więcej rok do roku. Koszty ryzyka kredytowego zwiększyły się w 2015 r z 1,8 proc. do 4 proc.

„Zjawiska kryzysowe w rosyjskiej gospodarce dalej mają negatywny wpływ na stabilność finansową przedsiębiorstw, a co za tym idzie na poziom ryzyka kredytowego w portfelu grupy".

Zysk od działalności podstawowej banku spadł za trzy kwartały o 5 proc. a wydatki były o 74 proc. większe rok do roku. I to mimo że w 2015 r. bank dostał ogromną pomoc od państwa - 164,2 mld rubli (2,4 mld dol.) w postaci depozytu pieniędzy z Funduszu Narodowego Dobrobytu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA