fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki łączą siły w poszukiwaniu oszczędności

123RF
Konsolidacja w sektorze postępuje. Na razie nie grozi nam jednak znaczny spadek konkurencji i związany z nim drastyczny wzrost cen usług i produktów.

Fala konsolidacji w polskim sektorze bankowym trwa już od paru lat. Do tej pory zaowocowała sprzedażą Kredyt Banku (kupił go BZ WBK), Banku BGŻ (BNP Paribas), a także Pekao i Aliora (PZU).

Teraz pod młotek idą Raiffeisen Polbank i Deutsche Bank Polska, odpowiednio 10. i 13. gracz w Polsce, które mogą zostać kupione odpowiednio przez hiszpańskiego Santandera i francuski BNP Paribas. Dzięki temu ich banki w Polsce, czyli BZ WBK i BGŻ BNP Paribas, mocno zwiększyłyby skalę działania.

Klienci ucierpią?

Liczbę transakcji ostatnio napędzały problemy zagranicznych właścicieli polskich banków i konieczność wzmocnienia swojej pozycji kapitałowej. Dochodzą też powody typowo biznesowe i regulacyjne. – Konsolidacja w polskim sektorze może jeszcze chwilę trwać, biorąc pod uwagę czynniki cykliczne, takie jak mniejsza zyskowność w związku z niskimi stopami procentowymi, a z drugiej strony czynniki strukturalne, jak rosnąca cyfryzacja powodująca, że skala liczy się bardziej niż ki...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA