fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Fuzja Aliora i BPH. Co czeka klientów?

Bloomberg
Alior wchłonął już BPH. Fuzja operacyjna do końca pierwszego kwartału 2017. Tylko posiadacze kredytów hipotecznych oraz klienci TFI nadal pozostaną w starym banku

W piątek 4 listopada 2016 nastąpiło prawne połączenie Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH, obejmującą jego podstawową działalność, bez portfela kredytów hipotecznych i BPH TFI. To oznacza, że wszystkie pozostałe produkty dla klientów indywidualnych, a także produkty dla klientów biznesowych trafiły do Aliora.

– Prawne połączenie Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH nastąpiło w siedem miesięcy od zawarcia umowy z GE. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem, a nawet go wyprzedzają. Połączenie operacyjne zamierzamy zakończyć do 31 marca 2017 roku. Dołożymy wszelkich starań, aby integracja przebiegała sprawnie i była nieodczuwalna dla klientów – deklaruje  Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

W wyniku połączenia Alior Bank awansował na 9 pozycję wśród największych banków w Polsce pod względem wartości aktywów. Na koniec czerwca suma aktywów Aliora i wydzielonej części Banku BPH wynosiła odpowiednio 47 mld i 15 mld zł, czyli łącznie 62 mld zł. Transakcja przybliża Alior do realizacji strategicznego celu, jakim jest wejście do grona 5-6 największych banków w Polsce. Przejęta przez Alior wydzielona część Banku BPH obejmuje bankowość detaliczną (z wyjątkiem kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych), bankowość dla firm, sieć placówek, Biuro Maklerskie, Kasę Mieszkaniową i znaczną część funkcji wsparcia.

Do Aliora przeniesione zostały m.in. konta osobiste, produkty oszczędnościowe i inwestycyjne, kredyty gotówkowe i konsolidacyjne, karty kredytowe i debetowe, rachunki i kredyty Kasy Mieszkaniowej oraz produkty maklerskie. Alior przejął też wszystkie produkty dla klientów biznesowych oraz klientów korporacyjnych.

W efekcie jest następcą prawnym Alior jest następcą prawnym Banku BPH, przejmując jego wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki.  Co ważne, zmiana nie wymaga od klientów podejmowania żadnych działań. Umowy zawarte z Bankiem BPH pozostają w mocy i nie wymagają podpisywania aneksów. Nie zmieniają się również taryfy opłat i prowizji, regulaminy i tabele oprocentowania, numery rachunków bankowych, zasady funkcjonowania kart płatniczych, w tym kody PIN. Natomiast klienci indywidualni posiadający kredyt hipoteczny są nadal klientami Banku BPH. Osoby posiadające zarówno kredyt hipoteczny dla klientów indywidualnych, jak i inny dowolny produkt są klientami obu banków.

Dla klientów spłacających kredyt hipoteczny w Banku BPH pozostają bez zmian: wysokość marży, numery kont do spłaty, termin płatności rat. Ważna i pozytywna informacja dla klientów korzystających z promocyjnych warunków i niższej marży – ze względu na posiadanie innych produktów Banku BPH (takich jak konto osobiste, karta kredytowa)  jest taka, że utrzymają ją na dotychczasowym poziomie, bez względu na to, czy będą korzystać z produktów dodatkowych po ich przeniesieniu do Alior Banku. Wyjątek stanowią ubezpieczenia indywidualne i grupowe do kredytów hipotecznych, przede wszystkim na życie i od utraty pracy, które nadal będą obsługiwane przez Bank BPH i ich posiadanie lub kontynuowanie może mieć wpływ na wysokość marży. Dla kredytów walutowych w dalszym ciągu będą obowiązywać tabele kursowe publikowane przez Bank BPH.

Dotychczasowe oddziały i placówki partnerskie Banku BPH zostały przeniesione do Aliora. I choć jeszcze przez pewien czas zachowają oznakowanie Banku BPH, to nie będą już obsługiwać klientów spłacających kredyt hipoteczny udzielony przez Bank BPH. Kontakt z Bankiem BPH jest teraz możliwy wyłącznie poprzez kanały zdalne: infolinię, e-mail, za pośrednictwem bankowości internetowej oraz listownie.

Klienci posiadający w Banku BPH kredyt hipoteczny mogą spłacać raty tak jak do tej pory,  z wyjątkiem osób, od których bank automatycznie pobierał ratę kredytu z ich rachunku osobistego prowadzonego w Banku BPH (poprzez usługę automatycznej spłaty). Od dziś nie ma już takiej możliwości i cykliczne pobieranie raty z konta osobistego bez wydawania każdorazowo dyspozycji, będzie możliwe po uruchomieniu usługi polecenia zapłaty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA