WIG-banki przez dziesięć ostatnich dni zyskał 10 proc. Czy to początek zmiany nastawienia inwestorów do tej najsłabszej po pandemii branży na GPW? Od początku roku indeks ten stracił 42 proc. w porównaniu z 14-proc. przeceną WIG.

W ostatnich dniach polskie banki drożały w ślad za europejskimi. Euro Stoxx Banks, zrzeszający 22 największe banki ze strefy euro, zyskał przez 10 dni prawie 8 proc. – To typowe odbicie po wyprzedaży banków i granie pod techniczne wzrosty. Nie ma jeszcze powodów fundamentalnych, aby banki kupować, a jesień może przynieść niemiłą niespodziankę pod względem walki z pandemią i wrócą obawy o ponowny lockdown. Uderzenie pandemii wiosną trwało trzy miesiące, potem wzrosła temperatura i ogłoszono opanowanie wirusa. Teraz przed nami ponad sześć miesięcy wzrostu ryzyka zachorowań, a zaczyna być coraz bardziej widoczne, że gospodarka czy służba zdrowia są nieprzygotowane na liczne zachorowania – ocenia Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Zdaniem Adama Łukojcia, zarządzającego w Allianz TFI, głównym powodem odbicia cen banków był wzrost rentowności obligacji USA. – Rentowności pięcioletnich czy dziesięcioletnich papierów wzrosły; podniosły się więc oczekiwania podwyżki stóp, a to byłoby korzystne dla banków. Wzrost rentowności amerykańskich obligacji może zachęcać do inwestowania w akcje tamtejszych banków. Ale niektórzy inwestorzy, którzy szukają momentu odwrócenia sytuacji banków europejskich, uznali, że to wystarczy, by kupić także akcje kredytodawców z Europy – wyjaśnia Łukojć.