W sierpniu 2018 r. w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i udzieliły kredytów na wyższą kwotę w trzech z czterech grup produktowych niż rok temu – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Najwyższy wzrost odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych (+27,4 proc.). W podobnym tempie jak w poprzednich miesiącach przybywa udzielonych kredytów konsumpcyjnych (+7,5 proc.). W ujęciu liczbowym, w stosunku do sierpnia 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży kredytów również w trzech grupach produktowych. Najwyższe wzrosty odnotowały ponownie kredyty mieszkaniowe (+17,2 proc.) oraz limity kredytowe (+4,7 proc.). Analizując pierwsze osiem miesięcy 2018 r. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku, widać, że najwyższe dynamiki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i w wartościowym dotyczą kredytów mieszkaniowych odpowiednio: (+9,3 proc. i +18,7 proc.). W okresie styczeń – sierpień 2018 r. kredytobiorcy zaciągnęli więcej kredytów mieszkaniowych, limitów kredytowych, kredytów konsumpcyjnych oraz na wyższe kwoty niż w tym samym okresie rok temu.

Dobre wyniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych w okresie ośmiu miesięcy 2018 r. pozwalają z optymizmem patrzeć na całoroczne wyniki sprzedaży. BIK podtrzymuje swoją prognozę na 2018 r., dotyczącą dwóch głównych detalicznych produktów kredytowych: sprzedaż konsumpcyjnych ma sięgnąć 83,5 mld zł w całym roku a mieszkaniowe 56 mld zł.

Nadal negatywnie w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r. w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku, i to w obu ujęciach (liczbowym i wartościowym), przedstawia się sytuacja w kartach kredytowych. W okresie w sierpniu tego roku przyznano o 4,3 proc. mniej kart i na 3,1 proc. niższą wartość limitów niż rok temu.

W sierpniu w porównaniu do lipca tego roku. niewiele pogorszył się tylko poziom jakości portfela kart kredytowych (+0,07). W przypadku kredytów konsumpcyjnych poziom jakości portfela polepszył się (-0,07). Również nieznacznie polepszył się portfel kredytów mieszkaniowych (-0,03). Największą poprawę odnotował w sierpniu portfel limitów kredytowych (-0,17). W porównaniu do sytuacji sprzed roku niewielki spadek jakości portfela dotyczył tylko limitów kredytowych (+0,18). Najwyższą poprawę odnotował indeks jakości portfela kart kredytowych (-0,38) oraz kredytów konsumpcyjnych (-0,35). Wszystkie cztery indeksy nadal pokazują, pomimo rosnącej sprzedaży, bezpieczny – niski poziom ryzyka portfela kredytowego kredytów gospodarstw domowych – ocenia Biuro Informacji Kredytowej.