fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wielkie odpisy w Aliorze

Bloomberg
Alior Bank zawiąże blisko 700 mln zł dodatkowych odpisów ze względu na pandemię. To zwiastuje wielką stratę w tym roku i rodzi pytania o zdolność do odbudowy rentowności.

Zarząd Alior Banku zdecydował w piątek o zawiązaniu rezerw, które obciążą wyniki I półrocza i całego 2020 roku. Łącznie rezerwy wyniosą 676 mln zł.

Sytuacja kapitałowa i płynność są dobre

Pierwszy odpis ma związek ze wzrostem oczekiwanych strat kredytowych (tzw. ECL - Expected Credit Loss) w wyniku pandemii COVID-19 w wysokości ok. 364 mln zł. Bank wskazuje, że dokonanie tego odpisu i zawiązanie rezerwy ma charakter nadzwyczajny a dokonując szacunków w okresie tak dużej niepewności „zgodnie z podejściem konserwatywnym, zastosował bezpieczny margines przy szacowaniu wysokości odpisów i rezerw". Alior jako jeden z nielicznych banków nie zawiązał rezerwy na pandemię w I kwartale. Musi to zrobić w raporcie za I półrocze (jego publikacja została niedawno przesunięta 6 na 19 z sierpnia), więc teraz wysokość odpisów i rezerw jest większa, niżeli miałoby to miejsce w sytuacji ich uprzedniego zawiązania.

Czytaj także: Trudne miesiące przed Aliorem

Drugi odpis i rezerwa w wysokości około 150 mln zł wynika ze zwiększonego ryzyka braku spłaty wierzytelności banku. Bank utworzył też dodatkową rezerwę w wysokości 98 mln zł na zwroty opłat związanych z przedterminową spłatą kredytów konsumenckich dokonanych przed 11 września 2019 r. (efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z tego dnia, tzw. „małe TSUE"). Bank dokonał też odpisu wartości firmy powstałej z nabycia Meritum Bank ICB w wysokości ok. 64 mln zł.

"Łączna wysokość odpisów i rezerw wynosi ok. 676 mln zł. Dokonane odpisy i zawiązane rezerwy będą prowadziły do pogorszenia wyniku finansowego banku w I półroczu 2020 r. i w całym roku 2020 r. Wskaźniki kapitałowe i płynnościowe banku pozostają na poziomach znacząco przekraczających minimalne wymagania regulacyjne i pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie" – podał Alior.

Będą wielkie straty

To jeden z najbardziej narażonych na cięcie stóp procentowych i wzrost ryzyka kredytowego banków w Polsce. Średnia prognoz analityków wskazywała, że w tym roku może mieć 150 mln zł straty netto, ale biorąc pod uwagę skalę wzrostu rezerw oraz szacowany przez bank ubytek wyniku odsetkowego (przeprowadzone trzy obniżki stóp zredukują jego wynik netto w skali roku o około 465-530 mln zł) strata prawdopodobnie będzie znacznie większa. W I kwartale, niedotkniętym jeszcze pandemią w postaci niższego wyniku odsetkowego czy wyższych rezerw (a jedynie obciążonym zwiększoną składką na BFG i negatywnym wpływem małego TSUE), bank miał tylko 73 mln zł zysku netto. W całym 2019 r. bank miał 273 mln zł zysku.

Alior przekonuje, że skutecznie wdraża działania w celu „maksymalizacji przychodu i zminimalizowania negatywnego wpływu epidemii COVID-19 na wyniki. Zintensyfikowano prace nad wykorzystaniem technologii i unikalnych rozwiązań biznesowych, co ma wpłynąć na wzmocnienie relacji klientów z bankiem oraz wspomagać minimalizowanie kosztów ryzyka" – podaje bank wskazując, że upatruje szans w przyśpieszeniu cyfryzacji z powodu pandemii. „Celem wprowadzonych rozwiązań jest nie tylko szybsze reagowanie na potrzeby klienta oraz jeszcze lepsze doświadczenie klienta, ale w dłuższej perspektywie także oszczędności i optymalizacja procesów. Pozytywnego wpływu podejmowanych działań bank spodziewa się jeszcze w tym roku" – dodano. – Już dziś obserwujemy dobre wyniki sprzedaży w segmencie kredytów hipotecznych oraz kredytów dla przedsiębiorstw, co jest szczególnie istotne przy dużej absorpcji środków pomocowych z tarcz antykryzysowych, wykorzystywanych przez większość firm w pierwszej kolejności – mówi Agnieszka Nogajczyk-Simeonow wiceprezes Aliora.

Kilka dni temu pisaliśmy o spodziewanym dużym pogorszeniu wyników Alior Banku i przywołaliśmy pytania z rynku czy bank rozważa uruchomienie planu naprawy (oszczędziłby bankowi rocznie około 200 mln zł netto z powodu możliwości niepłacenia podatku od aktywów) w związku z nadchodzącymi stratami. Biuro prasowe Aliora odpowiedziało, że to „bezzasadne spekulacje".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA