Więcej państwa w bankach ograniczy konkurencyjność?

Rząd kontroluje już banki mające blisko 40 proc. udziałów w rynku. Zdaniem S&P może się przez to pogorszyć ich zyskowność i profil ryzyka.

Aktualizacja: 22.06.2017 07:11 Publikacja: 21.06.2017 21:12

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Analitycy S&P w ramach raportu BICRA (ocena ryzyka krajowego sektora bankowego) sklasyfikowali polski sektor w grupie 5 (w dziesięciostopniowej skali – im niższa nota, tym niższe ryzyko), czyli podobnie jak przed rokiem. Na ten wynik złożyły się dwie oceny ryzyka: dotyczące gospodarki i samego sektora bankowego.

Lepsza ocena gospodarcza

W obu przypadkach również utrzymano notę 5. W części dotyczącej gospodarki trend podniesiono na stabilny z negatywnego, głównie z powodu podwyższenia tempa wzrostu polskiej gospodarki, mniejszego ryzyka konwersji kredytów mieszkaniowych, zmniejszenia obaw o niezależność instytucji nadzorczych i banku centralnego.

W przypadku oceny samego sektora bankowego trend pozostaje negatywny (m.in. za sprawą wejścia w życie podatku bankowego obniżającego ich rentowność), ale zmieniły się czynniki o tym decydujące. – Rok temu wynikało to głównie z obaw o kosztowną dla banków konwersję hipotek walutowych po kursie znacznie niższym niż bieżący, ale teraz takie ryzyko kosztownego rozwiązania jest mniejsze. Znaczenia nabrało natomiast ryzyko wynikające z istotnego wzrostu zaangażowania polskiego państwa w sektorze bankowym, co może negatywnie wpływać na konkurencyjność instytucji finansowych w Polsce – wyjaśnia Michał Selbka, analityk agencji S&P i współautor raportu BICRA. Zaznacza, że w Polsce obecność państwa w akcjonariacie banków nie wynika z konieczności ich ratowania, jak to bywało za granicą, ale jest efektem działań proaktywnych.

Na początku czerwca pakiet kontrolny Pekao został przejęty przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju, więc państwo kontroluje dwa największe banki (PKO BP i Pekao), mające 30 proc. udziałów rynkowych, co, jak podkreśla Selbka, jest zjawiskiem rzadkim. Do tego państwo kontroluje jeszcze m.in. Aliora, Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy, więc łączny udział rynkowy państwowych banków to blisko 40 proc.

– Państwo nie zawsze ma interesy zgodne z akcjonariuszami, więc jego rosnące zaangażowanie w sektorze może przełożyć się na gorszą zyskowność banków i profil ryzyka. Ale na razie tego nie obserwujemy, dlatego będziemy przyglądać się, jak państwo podejdzie do tych inwestycji – czy będzie inwestorem pasywnym, typowo finansowym, czy aktywnie włączającym się w zarządzanie – zaznacza Michał Selbka.

Jako silną stronę polskich banków wskazano: dobrze zbalansowaną i rozwijającą się gospodarkę, mocną pozycję kapitałową banków oraz stabilne na poziomie systemowym finansowanie oparte na depozytach klientów, wspierane w razie potrzeby dostępem do rynku dłużnego. Jako słabe strony wskazano: wysoki udział długoterminowych hipotek walutowych oraz niższą niż w innych krajach zdolność sektora prywatnego do obsługi długu wyrażonego w dolarach.

Małe nie zaszkodzą

Zdaniem S&P sytuacja SKOK-ów i banków spółdzielczych nie zagraża systemowi bankowemu w Polsce ze względu na stosunkowo niewielką skalę tych instytucji. – Pozytywny jest fakt objęcia ich kilka lat temu nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Upadłości kilku z nich wynikały z ich własnych problemów – argumentuje Selbka.

W ostatnich miesiącach upadło już kilka kas spółdzielczych, na szczęście były one niewielkie – miały depozyty warte od kilkudziesięciu do 200 mln zł.

Analitycy S&P w ramach raportu BICRA (ocena ryzyka krajowego sektora bankowego) sklasyfikowali polski sektor w grupie 5 (w dziesięciostopniowej skali – im niższa nota, tym niższe ryzyko), czyli podobnie jak przed rokiem. Na ten wynik złożyły się dwie oceny ryzyka: dotyczące gospodarki i samego sektora bankowego.

Lepsza ocena gospodarcza

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Czasem dobrze pozbyć się należności
Banki
NBP potwierdza: List Adama Glapińskiego do premiera został wysłany
Banki
Zarząd NBP broni Adama Glapińskiego. "To próba złamania niezależności banku"
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wspiera ważne dla społeczeństwa inwestycje
Banki
PKO BP ma już nowego prezesa. Kto pokieruje największym polskim bankiem?