fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Rachunki bankowe przenoszą wciąż nieliczni

123rf.com
Liczba przeniesionych w I kwartale rachunków bankowych wprawdzie wyraźnie wzrosła, ale wciąż jest stosunkowo niewielka w porównaniu z łączną liczbą rachunków w Polsce.

W I kwartale 2017 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 9 860 osób. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba rachunków, przeniesionych przy pomocy tego prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową systemu, wzrosła o ponad 68 proc. (wtedy było to 5 858 wniosków). Najwięcej – bo ponad 4 tys. wniosków – wpłynęło w marcu.

To jednak wciąż stosunkowo niewiele, bo jak wynika z danych NBP, pod koniec czerwca 2016 r. w Polsce osoby fizyczne korzystały z prawie 41 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. W pierwszych szczęściu miesiącach 2016 r. liczba rachunków bankowych wzrosła o 1,2 mln.

Klienci banków są znani z tego, że rachunki przenoszą rzadko. Może się to powoli zmieniać dzięki systemowi Ognivo. Dzięki ograniczeniu zaangażowania klienta do minimum, przenoszenie rachunku w banku korzystającym z usługi Ognivo jest proste i szybkie. Wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług do nowego banku. Można też jednocześnie wnioskować o zamknięcie dotychczasowego konta. Wniosek dotyczy przeniesienia takich usług, jak przekazanie środków, zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku oraz przekazania informacji o dokonanej zmianie odpowiednim instytucjom, np. urzędowi skarbowemu czy ZUS. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, którego stajemy się klientem. Cały proces zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga już udziału klienta.

Ze statystyk KIR wynika, że na zamknięcie dotychczasowego rachunku w I kw. 2017 r. zdecydowało się 9 791 osób, czyli ponad 99 proc. wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Przeniesienia salda dokonało 9 639 osób, tj. 97,8 proc. wnioskujących. O przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 625 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 462 osoby.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA