fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Hipoteki mocne także w marcu

Podobnie jak w poprzednich dwóch miesiącach także w marcu rósł popyt na kredyty mieszkaniowe, ale spadał na konsumpcyjne – wynika z danych BIK.
BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wzrósł w marcu o 5,5 proc. Oznacza to, że w marcu tego roku w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 5,5 proc. niż rok temu. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. wzrosła o 6,4 proc.
- Zainteresowanie klientów kredytami mieszkaniowymi w ostatnich miesiącach nie rośnie tak dynamicznie jak miało to miejsce w IV kwartale 2015 r., jednak nadal obserwujemy ożywienie w tym segmencie kredytów. Oczekujemy pozytywnych informacji o wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w IV kwartale 2016 r. - mówi Sławomir Grzybek, ekspert Biura Informacji Kredytowej. Eksperci spodziewali się, że około kwietnia i maja sprzedaż kredytów mieszkaniowych może chwilowo wyhamować ze względu na wygaśnięcie tegorocznego programu MdM.
Z kolei wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne spadła w marcu o 6,3 proc., co oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 6,3 proc. niż rok temu. To kolejny miesiąc zniżek i średnia wartość indeksu od początku 2016 r. spadłą o -4,8 proc.
- W marcu zaobserwowaliśmy wyraźnie mniejsze zainteresowanie klientów kredytami konsumpcyjnymi niż rok wcześniej. Ujemne dynamiki wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych (licząc m/m roku poprzedniego) obserwujemy od października 2015 r., a więc już przez pół roku. Na ten moment nie widać sygnałów zmiany tej tendencji – dodaje Grzybek.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA