fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Ukraina: Bankom brakuje walut

Bloomberg
Ukraińskie banki zaczynają racjonować wymianę walut obywatelom. Powodem jest rosnący gwałtownie popyt.

Narodowy Banku Ukrainy (NBU) wydała specjalny komentarz o sytuacji na rynku walutowym kraju. Regulator wyjaśnia, że na rachunkach banków komercyjnych w banku centralnym znajduje się 8 mld dol. bezgotówkowych walut i klienci mogą swobodnie przelewać waluty na swoje rachunki w innych bankach, a także dokonać wymiany jednych walut na inne.

„Z powodu wstrzymania transportu lotniczego i zamknięcia granic dolary i euro w gotówce docierają na Ukrainę z opóźnieniem. Uwzględniając kwarantannę wprowadzoną przez Ukrainę i inne państwa, NBU pracuje z innymi bankami nad rozwiązaniem tej kwestii" - cytuje agencja Unian.

Wczoraj 16 marca bank centralny sprzedał na rynku międzybankowym 283 mln dol. Bank tłumaczy wzmożony popyt, psychologią - pogorszeniem nastrojów na rynku w powodu rozwoju epidemii w Europie.

Bank centralny poluzował wymagania dla banków komercyjnych na czas epidemii. Wstrzymane zostały kontrole banków, ale regulator będzie monitorował ich kondycję finansową w tym płynność i jakość portfeli kredytowych. NBU wezwał też banki komercyjne do wstrzymanie się z wypłatami dywidend przynajmniej do lipca 2020 r.

Na Ukraina na razie jest zaledwie 7 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, z czego 1 osoba (71 lat kobieta z Żytomierza) zmarła. Zaraziła się prawdopodobnie w Polsce, skąd wróciła 1 marca. Od dziś w Kijowie nie działa metro. Natomiast transport naziemny w stolicy funkcjonuje normalnie. Nie działa natomiast transport autobusowy i kolejowy między miastami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA