Europejski Bank Centralny otrzymał wniosek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej 28 stycznia 2019 r. Posłowie zwrócili się do EBC o wydanie opinii w sprawie trzech projektów ustaw zmieniających niektóre ustawy dotyczące zasad ustalania wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim (NBP), złożonych przez posłów różnych partii politycznych zasiadających w Sejmie.

Z opinii EBC z 30 stycznia 2019 wynika, że zawarte w projektach legislacyjnych zmiany prowadzące do obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP w Traktacie i Statucie ESBC.

Według analizy EBC „wszystkie trzy projekty ustaw mają zastosowanie do organów decyzyjnych oraz pracowników NBP i wywierają bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie”. Autorzy analizy zwracają uwagę, że zgodnie z doktryną EBC autonomia w sprawach kadrowych jest integralną częścią zasady niezależności finansowej krajowych banków centralnych w ramach Europejskiego Systemu Banków Centralnych, a w celu ochrony autonomii NBP w sprawach kadrowych polskie władze zobowiązane są do zapewnienia, aby decyzje w sprawie projekt ów ustaw były podejmowane w ramach współpracy z NBP, z należytym uwzględnieniem jego stanowiska.

EBC zwraca także uwagę, że sankcje przewidziane w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne za niezastosowanie się przez Prezesa NBP lub innych członków Zarządu NBP do obowiązku złożenia oświadczenia o ich stanie majątkowym powinny być zgodne z artykułem 14 ust. 2 Statutu ESBC i nie powinny tworzyć nowych podstaw odwołania ze stanowiska Prezesa NBP lub innych członków Zarządu w sposób niezgodny z tym przepisem.