Bank Zachodni WBK w projektach uchwał na coroczne walne zgromadzenie, zwołane na 16 maja, proponuje zmienić nazwę z obecnej na Santander Bank Polska oraz zmienić siedzibę banku z Wrocławia na Warszawę. Zmiana nazwy będzie oznaczać spory rebranding, bo bank ma prawie 600 placówek własnych oraz ponad 100 partnerskich. Zmiana nazwy szykowana była już parę lat temu, kiedy prezesem był jeszcze Mateusz Morawiecki (obecny premier, minister finansów i rozwoju). Jednak wtedy Komisja Nadzoru Finasowego była nieprzychylna sprawie.

BZ WBK to trzeci co do wielkości aktywów (są warte 153 mld zł) bank w Polsce, wyceniany na warszawskiej giełdzie na 37,8 mld zł. Jego głównym akcjonariuszem jest hiszpański, Santander, siódma co do wielkości aktywów grupa bankowa w Europie. Hiszpanie mają 68 proc. akcji BZ WBK, strategicznymi akcjonariuszami są od 2011 r. Później przeprowadzili jeszcze przejęcie Kredyt Banku przez BZ WBK (w 2013 r.) oraz Santander Consumer Banku przez BZ WBK (w 2014 r.). Kolejną transakcją, finansowaną emisją akcji, będzie zaplanowane na IV kwartał, ale uzgodnione już w grudniu, przejęcie części detalicznej Deutsche Banku Polska.

Wniosek w tej sprawie został zaakceptowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Od dnia rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym Bank będzie działał pod nową nazwą – Santander Bank Polska – informują przedstawiciele BZ WBK. Bank zakłada, że nową nazwą będzie posługiwał się od września tego roku.
 
Wskazuje, że w swojej strategii określił, że chce być najlepszym bankiem dla klientów i jednym z najbardziej innowacyjnych banków w Polsce. „Szczególnie dzisiaj, w dynamicznie zmieniającym się świecie, chce bardziej kojarzyć się z nowoczesnością, innowacją, szybciej i elastyczniej dopasować się do dynamiki zmian rynkowych, oczekiwań i potrzeb klientów, zachowując przy tym lokalny charakter. Stąd intencja, aby działać pod nazwą Santander Bank Polska” – dodają przedstawiciele BZ WBK.