fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Millennium chce wrócić do dywidendy

Mimo że bank ma rekordowo wysokie współczynniki wypłacalności, nie może dzielić się zyskiem. Zarząd zapowiada chęć powrotu do wypłaty dywidendy. Pytanie tylko czy pozwoli na to nadzorca.

Bank Millennium, dla którego bieżący rok będzie trzecim z rzędu bez podziału zysku, chciałby w przyszłym roku wrócić do dawnego zwyczaju i wypłacić dywidendę z zysku osiągniętego w 2017 roku. O ile tylko będzie to możliwe biorąc pod uwagę wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego – zaznacza Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium. W strategii bank założył, że będzie przeznaczał 35-50 proc. zysku na dywidendę, z uwzględnieniem rekomendacji KNF i środowiska regulacyjnego.  

Pod koniec marca akcjonariusze Banku Millennium zdecydowali o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2016 r. wysokości 653 mln zł i przeznaczeniu tej kwoty na kapitał rezerwowy. Bank ten, mimo że zanotował na koniec I kwartału rekordowo wysokie współczynniki wypłacalności (skonsolidowany TCR 18,0 proc. zaś skonsolidowany CET1 17,9 proc.) nie może w tym roku podzielić się zyskiem ze względu na przedstawione w grudniu zaostrzone wytyczne KNF. Bank spełnił ogólny wymóg konieczny do wypłaty do 50 proc. zysku, ale dwa dodatkowe kryteria, nałożone na banki z dużym portfelem kredytów frankowych (te stanowią ok. 39 proc. całego portfela Millennium) sprowadziły do zera jego zdolność do wypłaty dywidendy.

W tym roku tylko dwa banki na pewno wypłacą dywidendy – Pekao i Handlowy – zaś o taką możliwość walczy jeszcze BZ WBK. Joao Bras Jorge ocenia, że sytuacja, w której rok w rok duża część sektora nie płaci dywidendy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak informuje wiceprezes Fernando Bicho, problemem całego sektora jest brak jasnych wytycznych i reguł dotyczących zasad wypłaty dywidendy. – Zaczynając ten rok nie wiemy, co będzie dalej. Problem w tym, że nie wiemy, jakie kryteria pojawią się w grudniu. Te reguły nie są jasne od lat – mówi Bicho.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA