Architektura

Czy potrzebny jest Narodowy Instytut Architektury

materiały prasowe
10 i 11 maja inauguruje oficjalną działalność Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie

- NIAiU ma szeroki zakres działalności. Z jego statutu wynika wiele naszych zadań, poczynając od badań, dokumentacji, cyfryzacji, archiwizacji dorobku polskich architektów i urbanistów – mówi „Rzeczpospolitej” Izabela Pastuszko, historyk sztuki, zastępca dyrektora Instytutu. - Dotyczą też one nauki o architekturze i urbanistyce, współpracy z architektami, organizacjami pozarządowymi, działań edukacyjnych w postaci warsztatów, konferencji i seminariów. Obejmują również wystawiennictwo i wydawnictwa, promujące polską architekturę i urbanistykę.

- Przede wszystkim naszym głównym celem ma być edukacja i popularyzacja świadomości przestrzennej wśród Polaków. – tłumaczy. Dlatego przyjęliśmy więc hasło „Przestrzeń wspólna jest wartością”. Chcemy stworzyć ogólnokrajową platformę, gdzie wszystkie dyskusje i badania będą mogły się spotkać.

Zgodnie ze zgłaszanymi propozycjami przedstawicieli różnych grup, Instytut zajmuje się architekturą i urbanistyką w kraju, jak i działalnością polskich architektów poza granicami.

Jednym z pierwszych projektów edukacyjnych NIAiU jest Urban Summer School: Open form, czyli Letnie Studium Miasta: Forma otwarta. Projekt realizowany jest we współpracy z Lwowskim Centrum Miast Europy Środkowo-Wschodniej. Tematem edycji podjętej na przełomie sierpnia i września w Polsce będzie teoria Formy Otwartej Zofii i Oskara Hansenów. Już zgłosiło się 280 osób z wszystkich kontynentów, oprócz Australii, gotowych w nim uczestniczyć: młodzi naukowcy, studenci, aktywiści miejscy, projektanci. Do Polski przyjedzie kilkanaście wybranych spośród nich osób.

W planach jest też wystawa, dotycząca 100 lat polskiej architektury na przykładzie pięciu miast, w których ekspozycja będzie prezentowana.

NIAiU powstał w listopadzie 2017 r. na mocy decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Siedziba Instytutu mieści się w północnej oficynie Pałacu Zamoyskich przy Foksal 4, obok SARP-u.

Na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Instytutu powołany został wybitny architekt - Bolesław Stelmach; laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich w 2010 roku i wielu innych wyróżnień. Projektant m.in. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Centrum Chopinowskiego w Warszawie, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, modernizacji parku w Żelazowej Woli, biurowców w Lublinie i w Warszawie

Inauguracyjna Gala Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki odbędzie się w czwartek wieczorem w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. 10 maja w przestrzeni miejskiej prowadzona też będzie akcja promująca powstanie Instytutu. Na skwerze ks. Twardowskiego, przy kinie Muranów i w podcieniach Domów Towarowych Centrum przy Marszałkowskiej przechodniom zostaną rozdane miniatury różnych budynków, wykonane w technologii 3 D (dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, kamienicy Dom Śląski z Krakowa oraz kultowego bloku „Kukurydza” z Osiedla Tysiąclecia w Katowicach).

W piątek w Galerii Kordegarda zaproszeni uczniowie z warszawskich szkół podstawowych wezmą udział w warsztatach architektonicznych oraz w grze miejskiej dla młodzieży.

Wieczorem 11 maja w warszawskim kinie Muranów odbędzie się projekcja filmu „Bloki” w reżyserii Konrada Królikowskiego. A po seansie dyskusja „Dlaczego potrzebny jest NIAiU?” przybliżająca zadania nowej instytucji. Jej uczestnikami będą: Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, historyk sztuki prof. ASP dr hab. Waldemar Baraniewski, krytyk sztuki dr hab. Andrzej Szczerski i architekt Michał Owadowicz. Spotkanie poprowadzi zastępca dyrektora NIAiU Izabela Pastuszko.

Więcej na www.niaiu.pl

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL