W Current Biology opublikowano raport opisujący nowy gatunek ryb, które żyły w morzu w czasach dinozaurów czyli około 150 milionów lat temu. Nowy gatunek, to ryby kostnoszkieletowe, które miał zęby jak pirania. Naukowcy sugerują, że wykorzystywały je, podobnie jak piranie: do odgryzania kawałków mięsa z ciał innych ryb. Jako dowód wskazują ciała ofiar, które zostały nadgryzione. Skamieliny agresorów i ofiar znaleziono w tych samych wapiennych złożach w kamieniołomie Ettling w regionie Solnhofen w południowych Niemczech. W tych złożach znaleziono również skamieniałego archeopteryksa – powszechnie uważanego za pierwszego ptaka.

 

Znalezione ofiary miały odgryzione płetwy. Jest to zachowanie charakterystyczne dla współczesnych piranii, które nie zabijają ofiary aby najeść jej ciałem, a żywią się głównie jej płetwami. Jest to sprytny sposób, ponieważ płetwy są „surowcem odnawialnym”. Martwą rybę można zjeść raz, natomiast rybie płetwy odrastają i stanowią pożywienie także w przyszłości.
Dokładne badania dobrze zachowanych szczęk skamieniałego okazu ujawniły długie, spiczaste zęby, a na bokach szczęki dolnej, znajdują się także zęby trójkątne z ząbkowanymi krawędziami tnącymi. Według badaczy, układ i kształt zębów, morfologia szczęki i mechanika sugerują, że jama ustna jest wyposażona odpowiednio do odgryzania mięsa lub płetw. Dowody wskazują, że te wczesne ryby, mogły stosować wzorce żerowania współczesnych piranii.
„Rekiny potrafiły odgryźć kawałki mięsa, ale na przestrzeni dziejów ryby kostne odżywiały się albo bezkręgowcami, albo najczęściej połykały swoją ofiarę w całości. Gryzienie kawałków mięsa lub płetw było czymś, co przyszło znacznie później” - mówi Martina Kölbl-Ebert z Jura-Museum Eichstätt.

Kiedy więc jedne dinozaury chodziły po ziemi, inne próbowały latać, a jeszcze inne brodziły lub pływały w wodzie, ryby kręciły się wokół nich, odgryzając sobie fragmenty płetw lub ciała. Naukowcy nazywają to „oszałamiającym przykładem ewolucyjnej wszechstronności” i zastanawiają się jakie jeszcze niespodzianki czekają na nich w skałach.