fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Egzamin na aplikacje sędziowską i prokuratorską: po teście przyszedł czas kazusów

Fotorzepa, Piotr Guzik
We wtorek 11 grudnia o godz. 10 w siedzibie Targów w Krakowie rusza drugi etap konkursu na aplikacje sędziowską i prokuratorską. Zakwalifikowało się do niego 424 kandydatów.

Tym razem kandydaci będą mieli do rozwiązania po trzy kazusy. Czas na zadania wynosi 180 minut. W trakcie drugiego etapu kandydaci mogą korzystać wyłącznie z aktów prawnych udostępnionych przez komisję. Wyniki – najpóźniej za miesiąc. Zostaną opublikowane na stronie internetowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Sporządzone we wtorek prace ocenią (niezależnie od siebie) dwaj członkowie komisji konkursowej. Każdy z nich wystawi swoją ocenę punktową – od 0 do maksymalnie 25 pkt za rozwiązany kazus. Ostateczna liczba punktów przyznanych kandydatowi za pracę pisemną jest średnią liczby punktów przyznanych przez obu członków komisji.

W 2918 r. minister sprawiedliwości wyznaczył limit 110 miejsc na aplikację sędziowską i limit 100 miejsc na aplikację prokuratorską.

Konkurs przeprowadza 12-osobowa komisja konkursowa powołana przez resort sprawiedliwości. W jej skład wchodzą sędziowie i prokuratorzy. Przewodniczy jej sędzia Rafał Dzyr, prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 1870 kandydatów. Mieli za zadanie rozwiązać test składający się ze 150 pytań. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 424 kandydatów.

W tym etapie kandydaci będą mieć pracę pisemną, polegającą na rozwiązaniu trzech kazusów: z prawa publicznego, prywatnego oraz karnego. Muszą się wykazać umiejętnością wykładni i stosowania prawa, argumentacji prawniczej i kwalifikowania stanów faktycznych do właściwych norm prawnych.

Po zakończeniu drugiego etapu kazusy zostaną opublikowane na stronie internetowej Krajowej Szkoły.

Aplikanci rozpoczną szkolenie w Krajowej Szkole w marcu 2019 r. Obie aplikacje trwają 36 miesięcy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA