fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Kandydaci na radców czekają na rozpatrzenie odwołań od egzaminów zawodowych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Komisje egzaminacyjne kończą rozpoznawanie odwołań od tegorocznych prawniczych egzaminów zawodowych. Do tej pory w przypadku egzaminu radcowskiego uwzględniono 30 odwołań, w przypadku egzaminu na adwokata – 63.

W tym roku do egzaminu adwokackiego przeprowadzonego 28–31 marca 2017 r. przystąpiły 2592 osoby, spośród których pozytywny wynik uzyskało 2146. Odwołania od negatywnych wyników złożyło 292 prawników.

– Komisje egzaminacyjne II stopnia do spraw odwołań od wyników egzaminu adwokackiego (powołano trzy takie komisje) rozpoznały dotychczas 246 odwołań (tj. 84,2 proc.), z których uwzględniono 63 (tj. 25,6 proc.) – informuje Milena Domachowska z wydziału komunikacji społecznej i promocji resortu sprawiedliwości.

Do egzaminu na radcę prawnego przystąpiło z kolei 2840 osób. 2255 spośród nich się poszczęściło i będą mogły przywdziać niebieski żabot. 321 aplikantów postanowiło natomiast kwestionować negatywny wynik egzaminu zawodowego. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, do tej pory uwzględniono 30 odwołań. Do rozpoznania pozostało jeszcze 88.

Z powyższego wynika, że skuteczność tegorocznych odwołań może być wyższa niż zeszłoroczna, która w przypadku egzaminu na radcę wyniosła 7,49 proc., a w przypadku egzaminu adwokackiego 15,73 proc.

– Zakończenie procesu rozpoznawania odwołań przez wszystkie komisje egzaminacyjne II stopnia do spraw odwołań od wyników egzaminu adwokackiego i radcowskiego planowane jest do 1 grudnia 2017 r. – informuje Milena Domachowska.

Liczba odwołań od egzaminów radcowskich co roku spada. Najwięcej odwołań od egzaminów adwokackich było w 2016 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA