fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Aplikanci prokuratorscy będą oskarżać i przesłuchiwać świadków

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Aplikanci prokuratorscy już po roku szkolenia mają oskarżać przed sądami rejonowymi.

Wytyczne dla prokuratorów wszystkich szczebli wydał właśnie Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy. Aplikanci mają nie tylko chodzić do sądu i oskarżać, ale i przesłuchiwać świadków, zatrzymywać rzeczy, prowadzić przeszukania, oględziny oraz przeprowadzać eksperymenty. W ten sposób w praktyce mają się uczyć wykonywania zawodu.

„Praktyki aplikantów prokuratorskich stanowią bardzo istotny element procesu przygotowania ich do samodzielnego wykonywania zawodu prokuratora. Teraz mają one mieć bardziej praktyczny charakter" – pisze Święczkowski do prokuratorów. I przypomina, że za sprawą ustawy zmienionej w 2016 r. takie praktyczne wykorzystywanie ich umiejętności i szkolenie jest możliwe na dużą większą skalę niż poprzednio.

Aplikanci, w zastępstwie i na podstawie pisemnego upoważnienia prokuratora, w możliwie najszerszym zakresie mają teraz samodzielnie wykonywać bieżące czynności nadzoru nad dochodzeniem. Po ukończeniu 12 miesięcy aplikacji mają występować przed sądami rejonowymi w charakterze oskarżycieli publicznych w sprawach, w których ich udział jest dozwolony, oraz w postępowaniu wykonawczym. W ten sposób prokurator krajowy chce sprawdzić nie tylko kandydatów na urząd, ale i patronów praktyk oraz prokuratorów rejonowych. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA