fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Mapa Aplikacji Radcowskiej - jak w Warszawie szkoli się przyszłych radców

Adobe Stock
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie opublikowała Mapę Aplikacji Radcowskiej, która pokazuje, jak w stolicy szkoli się przyszłych radców.

Jakie są obowiązki aplikanta radcowskiego? Czy podczas szkolenia można się wybrać na zagraniczny staż? Kto wykłada na aplikacji i na czym ona polega? Odpowiedź na te m.in. pytania znaleźć można w opracowaniu przygotowanym przez warszawski samorząd radcowski.

Na kilkudziesięciu stronach Mapa Aplikacji Radcowskiej szczegółowo przedstawia zakres i przebieg aplikacji w poszczególnych latach. Zajęcia prowadzi tylko wykwalifikowana kadra, a możliwość prowadzenia wykładów w kolejnych latach zależy od oceny aplikantów.

– Inspiracją do napisania książki było doroczne spotkanie MS z samorządami prawniczymi oraz dziekanami wydziałów prawa. W trakcie debaty nad przyszłością kształcenia profesjonalnych prawników niektórzy z obecnych, oceniając naszą aplikację, posługiwali się krzywdzącymi stereotypami. Uznałem, że czas się nimi rozprawić – mówi Włodzimierz Chróścik, dziekan OIRP w Warszawie i jeden z autorów Mapy.

Jak się zmieniało kształcenie na aplikacji radcowskiej w Warszawie?

– Początek zmian przypada na czas decyzji o otwarciu zawodów prawniczych. Żeby dobrze przygotować aplikanta do zadań radcy, musieliśmy postawić na praktyczność. Stopniowo modyfikowaliśmy program aplikacji i charakter zajęć. Zaczęliśmy używać nowych technologii i uczyć o nich w praktyce radcy prawnego – wskazuje dziekan Chróścik.

W książce podkreśla się, że samorząd reaguje na wyzwania rynku, stąd na aplikacji wykłady w formule konwersatoryjnej, warsztaty czy nieobowiązkowe prace dodatkowe.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA