Nowe przedmioty na aplikacji radcowskiej

Już w tym tygodniu aplikanci izby warszawskiej rozpoczną rok szkoleniowy 2019.

Aktualizacja: 07.01.2019 09:54 Publikacja: 07.01.2019 09:23

Nowe przedmioty na aplikacji radcowskiej

Foto: 123RF

Jak informuje OIRP w Warszawie - 9 stycznia br. rozpoczną naukę aplikanci II roku, 10 stycznia – III roku, a 11 stycznia – I roku.

W programie dla II rocznika znajduje się nowy przedmiot pod nazwą „Prowadzenie kancelarii, formy wykonywania zawodu i nowe technologie w działalności radcy prawnego".

Czytaj także: Szkolenia z marketingu, negocjacji i technik komunikacji na aplikacji radcowskiej

– Nowoczesne rozwiązania technologiczne wkroczyły w każdy obszar życia. Również prawników. Ci, którzy przygotowują się do pracy jako radcowie prawni muszą wiedzieć, że bez stosowania najnowszych rozwiązań ułatwiających świadczenie usług prawnych, pracę z przepisami, dedykowanych klientom, prawnikom, kancelariom i departamentom prawnym będzie im dużo trudniej odnaleźć się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług prawnych – uzasadnia wprowadzenie nowych zajęć Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie. Chodzi o budowanie potrzeby stosowania aplikacji, programów i algorytmów, które wyeliminują zadania powtarzalne, czasochłonne i niekoniecznie związane ze ścisłymi obowiązkami radcy prawnego. Celem jest też kształtowanie świadomości, że technologia jest przyjacielem prawnika. Dzięki niej łatwiej można pozyskać klientów i utrzymywać z nimi kontakt, gromadzić i aktualizować niezbędną wiedzę o prawie i orzecznictwie, zarządzać kancelarią prawną lub działem prawnym w przedsiębiorstwie.

„Komunikacja. Budowanie marki i wizerunku w wykonywaniu zawodu radcy prawnego. PR w zawodzie radcy prawnego", „Sztuka prezentacji i przekonywania: metody i techniki argumentacyjne. Chwyty retoryczne i erystyczne w wypowiedziach ustnych i pisemnych", „Etykieta wykonywania zawodu: normy poprawnościowe w aspekcie językowym i pozawerbalnym (savoir vivre i dress code radcy prawnego)" to tytuły zupełnie nowych zajęć dla aplikantów I roku aplikacji radcowskiej. Ich miejsce w programie to efekt zmian przyjętych 9 czerwca 2018 r. przez Krajową Radę Radców Prawnych w Regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej. Nowy program aplikacji wprowadza zajęcia z tzw. umiejętności miękkich w szerszym wymiarze niż dotychczas - informuje OIRP.

Przypominamy, że 9 czerwca br. Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła zmiany w Regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej, mające na celu wzmocnienie praktycznego charakteru szkolenia aplikacyjnego oraz zwiększenie efektywności patronatu. Zmiany obejmują ograniczenie zajęć w formie wykładów konwersatoryjnych na rzecz zajęć o charakterze ćwiczeniowo-warsztatowym, wprowadzenie zajęć z tzw. umiejętności miękkich na każdym roku szkoleniowym oraz istotne rozszerzenie ich zakresu, a także modyfikację zasad sprawowania patronatu. Dodatkowo, zajęcia z prawa konstytucyjnego i ustroju organów ochrony prawnej (innych niż sądy i prokuratura), zostały przeniesione z I na III rok szkoleniowy.

Nowe obowiązki informacyjne nałożone zostały także na patronów. Niezależnie od opinii o aplikancie, przedkładanej Radzie po zakończeniu każdego roku szkoleniowego, patroni, dwa razy w roku, będą przekazywać kierownikom szkolenia pisemną informację o przebiegu patronatu, w której wskażą m.in. daty spotkań z aplikantem oraz ich tematykę i czynności zlecone aplikantowi, rozprawy sądowe z udziałem aplikanta, a także obligatoryjne zadania pisemne, sporządzone przez aplikanta zgodnie z wykazem zawartym w uchwale Prezydium KRRP.

Jak informuje OIRP w Warszawie - 9 stycznia br. rozpoczną naukę aplikanci II roku, 10 stycznia – III roku, a 11 stycznia – I roku.

W programie dla II rocznika znajduje się nowy przedmiot pod nazwą „Prowadzenie kancelarii, formy wykonywania zawodu i nowe technologie w działalności radcy prawnego".

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe