fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Akcyza

Akcyza: alkohole i papierosy będą droższe

Fotolia
Podwyżka akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe już przesądzona. Posłowie odrzucili krytyczną uchwałę Senatu.

W piątkowym głosowaniu posłowie odrzucili wcześniejszą uchwałę Senatu w sprawie ustawy podwyższającej podatek akcyzowy od wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Oznacza to, że ustawa pozostanie w brzmieniu uchwalonym przez Sejm 21 listopada. Tym samym od 1 stycznia 2020 roku podatek ten wzrośnie o 10 proc. Ma to dać budżetowi państwa dodatkowe 1,7 mld zł rocznie.

W uzasadnieniu rządowego projektu tej ustawy przewidywano, że podwyżki przełożą się na wzrost cen detalicznych wyrobów alkoholowych i tytoniowych. I tak pół litra wódki o mocy 40 proc. vol. ma podrożeć o 1,40 zł, pół litra piwa – 6 groszy, a za butelkę wina o objętości 0,75 l zapłacimy o 15 gr więcej.

Czytaj także: Prawnicy: polityka akcyzowa to nie tylko proste podwyżki

X

Paczka 20 papierosów może podrożeć o 1,02 zł, a 50 gram tytoniu do palenia – o 1,69 zł. Miłośnicy cygar wydadzą na każde z nich (o masie 10 g) o 40 gr więcej, a zwolennicy tzw. wyrobów nowatorskich (np. tytoniu podgrzewanego) – o 3,38 zł za 100-gramową paczkę. Są to jednak wyliczenia ze źródeł rządowych, niepotwierdzone przez producentów tych wyrobów.

W trakcie prac nad ustawą krytykowano projekt za naruszenie standardów legislacyjnych i brak konkretnego uzasadnienia podwyżki. Rząd przyjął go bowiem w tzw. trybie obiegowym, bez konsultacji z partnerami społecznymi. Organizacje przedsiębiorców z branż tytoniowej i alkoholowej zwracały uwagę, że rząd w wieloletnim programie finansowym państwa zapowiadał podwyżkę tylko o 3 proc. Jednym z motywów odrzucenia ustawy przez Senat było też krótkie vacatio legis.

Ustawa trafi teraz na biurko Prezydenta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA