Ministerstwo Finansów przygotowało cztery projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy o akcyzie. Dzięki nim produkcja, składowanie i przemieszczanie wyrobów akcyzowych ma wymagać mniej formalności od przedsiębiorców. To konsekwencja zmian w ustawie akcyzowej, która ma wejść – podobnie jak projektowane rozporządzenia – 1 stycznia 2016 r.

Rozporządzenia będą dotyczyły prowadzenia składów podatkowych, kontroli papierosów, alkoholi i paliw, a także dokumentacji przemieszczania tych wyrobów. Wśród nowości jest m.in. możliwość składowania w tym samym składzie paliw podlegających akcyzie i zwolnionych z niej ze względu na przeznaczenie (ma to rozwiązać m.in. problem oddzielnego składowania paliwa do żeglugi). Można będzie w jednym składzie przechowywać też towary w ogóle niepodlegające temu podatkowi. Wychodzi to naprzeciw postulatom przedsiębiorców, którym dotychczasowe reguły nakazywały kosztowne tworzenie osobnych magazynów dla tych celów.

Chociaż Służba Celna nadal będzie kontrolowała proces wyrobu alkoholi, to znikną niektóre biurokratyczne wymogi. Na przykład gorzelnie nie będą musiały powiadamiać celników o czasie fermentacji surowca do wyrobu alkoholu. W przypadku przemieszczania towarów między składami podatkowymi zrezygnowano ze ściśle określonego katalogu dokumentów świadczących, że towar dotarł do składu i dopuszczono alternatywne dokumentowanie.

Niektóre z tych zmian postulowała „Rzeczpospolita" w „Białej księdze przepisów podatkowych", opublikowanej w 2013 r.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne