fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Akcyza

Zmiana smaku alkoholu to wyższa akcyza

123RF
Niektóre napoje fermentowane wzmacniane spirytusem oficjalnie uznano za spirytualia.

Wrocławska Izba Celna wydała pierwsze cztery wiążące informacje akcyzowe (WIA) dotyczące napojów alkoholowych o kilkunastoprocentowej mocy, produkowanych na bazie wyrobów winiarskich. Trzy z nich wskazują, że trzeba od nich płacić wysoką akcyzę – jak od napojów spirytusowych. Z kolei czwarta sugeruje, że może to być także wyrób pośredni, niżej opodatkowany. Ale ich skład i sposób produkcji były różne.

Treść tych WIA zapewne nie rozwieje dotychczasowych wątpliwości, jak opodatkowywać takie napoje. Izba uznała, że w trzech przypadkach są to objęte stawką niemal 1200 zł/hl wyroby spirytusowe (pozycja CN 2208). Chodziło o napoje o mocy 17,4–17,6 proc., uzyskane w procesie fermentacji m.in. z zagęszczonego soku jabłkowego, a następnie wzmocnione alkoholem etylowym i aromatyzowane. Według celników, w tych przypadkach proces produkcyjny doprowadził do utraty zapachu i smaku jabłka, a otrzymany smak (wiśniowy i cytrynowy) jest charakterystyczny dla użytych dodatków.

Inaczej zaklasyfikowany został wermut o mocy 15 proc., który uznano za „wyrób pośredni". Był on wytworzony, według opisu producenta, „na bazie wina białego, gronowego ze świeżych winogron, z dodatkiem aromatów, wzmocniony przez dodanie alkoholu etylowego destylowanego oraz dosłodzony cukrem". IC uznała, że w tym przypadku wyrób zachował smak i zapach „winno-ziołowy", co kwalifikuje go do pozycji 2206, i niskiej akcyzy (318 zł/hl).

– Wskazane byłoby jak najszybsze wydanie przez ministra finansów interpretacji ogólnej, z kryteriami, których spełnienie zapewni bezpieczne stosowanie stawek akcyzy na wyroby fermentowane i pośrednie bez obawy, że za jakiś czas zapłaci wyższy podatek – ocenia Bartosz Bołtromiuk, doradca podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe. Jego zdaniem brak takiej interpretacji wywoła liczne spory podatników z fiskusem.

wiążąca informacja akcyzowa: WIA-2015-00011 (-12, -13) WIA-2015-00023

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA