Wrocławska Izba Celna wydała pierwsze cztery wiążące informacje akcyzowe (WIA) dotyczące napojów alkoholowych o kilkunastoprocentowej mocy, produkowanych na bazie wyrobów winiarskich. Trzy z nich wskazują, że trzeba od nich płacić wysoką akcyzę – jak od napojów spirytusowych. Z kolei czwarta sugeruje, że może to być także wyrób pośredni, niżej opodatkowany. Ale ich skład i sposób produkcji były różne.

Treść tych WIA zapewne nie rozwieje dotychczasowych wątpliwości, jak opodatkowywać takie napoje. Izba uznała, że w trzech przypadkach są to objęte stawką niemal 1200 zł/hl wyroby spirytusowe (pozycja CN 2208). Chodziło o napoje o mocy 17,4–17,6 proc., uzyskane w procesie fermentacji m.in. z zagęszczonego soku jabłkowego, a następnie wzmocnione alkoholem etylowym i aromatyzowane. Według celników, w tych przypadkach proces produkcyjny doprowadził do utraty zapachu i smaku jabłka, a otrzymany smak (wiśniowy i cytrynowy) jest charakterystyczny dla użytych dodatków.

Inaczej zaklasyfikowany został wermut o mocy 15 proc., który uznano za „wyrób pośredni". Był on wytworzony, według opisu producenta, „na bazie wina białego, gronowego ze świeżych winogron, z dodatkiem aromatów, wzmocniony przez dodanie alkoholu etylowego destylowanego oraz dosłodzony cukrem". IC uznała, że w tym przypadku wyrób zachował smak i zapach „winno-ziołowy", co kwalifikuje go do pozycji 2206, i niskiej akcyzy (318 zł/hl).

– Wskazane byłoby jak najszybsze wydanie przez ministra finansów interpretacji ogólnej, z kryteriami, których spełnienie zapewni bezpieczne stosowanie stawek akcyzy na wyroby fermentowane i pośrednie bez obawy, że za jakiś czas zapłaci wyższy podatek – ocenia Bartosz Bołtromiuk, doradca podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe. Jego zdaniem brak takiej interpretacji wywoła liczne spory podatników z fiskusem.

wiążąca informacja akcyzowa: WIA-2015-00011 (-12, -13) WIA-2015-00023