TSUE: wysokość akcyzy od piw smakowych ustala się przed dodaniem „cukru”

Aby określić podstawę opodatkowania piw smakowych według skali Plato, bierze się pod uwagę ekstrakt brzeczki podstawowej. Nie uwzględnia się przy tym substancji smakowych i syropu cukrowego dodanych po zakończeniu fermentacji. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 17 maja 2018 r. (C-30/17).

Publikacja: 28.05.2018 05:50

TSUE: wysokość akcyzy od piw smakowych ustala się przed dodaniem „cukru”

Foto: Adobe Stock

Stan faktyczny

Firma piwowarska (dalej także: spółka) produkuje piwo, w tym piwo smakowe klasyfikowane do pozycji CN 2206, wytwarzane na bazie piwa tradycyjnego, do którego po zakończeniu fermentacji alkoholowej dodaje się syrop cukrowy, substancje aromatyczne oraz wodę.

W deklaracji podatkowej spółka określiła kwotę podatku akcyzowego należnego od sprzedaży piwa smakowego, uwzględniając w obliczeniu mającym na celu ustalenie, na podstawie wzoru Ballinga, stopni Plato w tym piwie, składniki dodane do piwa po zakończeniu procesu fermentacji. Spółka zapłaciła obliczony na tej podstawie podatek akcyzowy. Następnie spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym za listopad 2004 r. z tytułu sprzedaży piwa smakowego, składając jednocześnie korektę pierwotnej deklaracji podatkowej i wywodząc, że zastosowany w tej pierwotnej deklaracji sposób obliczania stopni Plato w jej piwach smakowych był niewłaściwy. Zdaniem firmy piwowarskiej, w celu zastosowania wzoru Ballinga, zawarty w wyrobie gotowym cukier należało odjąć od ekstraktu rzeczywistego piwa. Wzór ten znajduje przy tym zastosowanie jedynie do piwa tradycyjnego, czyli piwa bez dodatków.

Z uwagi na to, że organ podatkowy pierwszej instancji, a następnie organ odwoławczy oddaliły wniosek o stwierdzenie nadpłaty, spółka wniosła skargę do WSA w Poznaniu, który uchylił decyzję organu podatkowego pierwszej instancji oraz decyzję organu odwoławczego.

Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu złożył skargę kasacyjną, a Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w przypadku piw smakowych ilość ekstraktu jest wyższa niż ilość ekstraktu brzeczki podstawowej w efekcie zwiększenia gęstości spowodowanego dodaniem syropu cukrowego oraz, w mniejszym stopniu, dodaniem substancji aromatycznych. Tym samym konieczne jest ustalenie, czy zgodnie z art. 3 ust. 1 dyrektywy Rady 92/83/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych przy obliczeniu podstawy opodatkowania piwa smakowego na podstawie stopnia Plato, należy wziąć pod uwagę zawartość ekstraktu rzeczywistego gotowego produktu, z uwzględnieniem ekstraktu pochodzącego z substancji smakowych dodanych po zakończeniu procesu fermentacji, czy należy pominąć substancje dodane po zakończeniu tego procesu. NSA zwrócił się więc do TSUE z pytaniem prejudycjalnym.

Wyrok Trybunału

Zdaniem Trybunału, przy ustalaniu podstawy opodatkowania piw smakowych według skali Plato należy wziąć pod uwagę ekstrakt brzeczki podstawowej, nie uwzględniając przy tym substancji smakowych i syropu cukrowego dodanych po zakończeniu fermentacji.

Trybunał wskazał, że zawarte w art. 3 ust. 1 dyrektywy 92/83 pojęcie „stopień Plato" nie jest zdefiniowane ani w tej dyrektywie, ani w innych aktach Unii. Zgodnie natomiast ze zwyczajowym rozumieniem skali Plato w browarnictwie umożliwia ona obliczenie zawartości ekstraktu w masie brzeczki podstawowej, przy czym jeden stopień Plato odpowiada 1 g ekstraktu na 100 g brzeczki podstawowej. Wynika z tego, że – jak jest to powszechnie rozumiane w browarnictwie – stopień Plato oblicza się bez uwzględnienia substancji smakowych i syropu cukrowego dodanych do piw smakowych po procesie fermentacji.

Zdaniem Trybunału użycie zwrotu „w gotowym produkcie" w art. 3 ust. 1 dyrektywy 92/83 nie podważa tej interpretacji. Artykuł 3 ust. 1 dyrektywy 92/83 odnosi się bowiem do stopni Plato w gotowym produkcie, a to oznacza, że liczba stopni Plato powinna określać właściwości produktu gotowego, niezależnie od tego, czy owa liczba jest mierzona w gotowym produkcie, czy na wcześniejszym etapie procesu produkcyjnego. Stopnie Plato, w których określa się ekstrakt w brzeczce podstawowej użytej do fermentacji, nadal określają cały zbiór produktów gotowych powstałych z tej brzeczki, niezależnie od tego, czy jest to piwo tradycyjne, czy piwo smakowe.

Ponadto, w ramach wykładni systemowej dyrektywy 92/83 uzasadnione jest wzięcie pod uwagę dyrektywy Rady 92/84/EWG z 19 października 1992 r. ustanawiającej minimalną stawkę podatku akcyzowego od piwa. Dyrektywa stanowi, że metody opodatkowania piwa w państwach członkowskich są różne i możliwe jest zezwolenie, aby takie zróżnicowanie trwało, w szczególności poprzez określenie stawki minimalnej, wyrażonej w opłacie uzależnionej czy to od ciężaru właściwego, czy od zawartości alkoholu w tym wyrobie.

Ta stawka minimalna została ustanowiona w art. 6 owej dyrektywy, na podstawie liczby hektolitrów/stopień Plato w wyrobie gotowym lub na podstawie liczby hektolitrów/stopień zawartości alkoholu w wyrobie gotowym. Zdaniem Trybunału, do celów art. 6 stopnie Plato należy obliczać przy uwzględnieniu ciężaru właściwego piwa, czyli jego brzeczki podstawowej.

Paulina Bąk

Senior Tax Consultant w Dziale Doradztwa Podatkowego w BDO, biuro w Warszawie

Stopień Plato to jednostka miary brzeczki podstawowej

Piwo smakowe jest produkowane na bazie piwa tradycyjnego, do którego dodaje się, zasadniczo po zakończeniu fermentacji alkoholowej, syrop cukrowy i aromaty. Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 31 marca 2004 r. w sprawie sposobu ustalania podstawy opodatkowania piwa w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., przy ustalaniu podstawy opodatkowania piwa, za 1 stopień Plato uważało się 1 proc. m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 dyrektywy 92/83 państwa członkowskie mogą wybrać między dwoma metodami obliczania podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym od piwa, czyli poprzez odniesienie do liczby hektolitrów/stopień Plato w gotowym produkcie lub poprzez odniesienie do liczby hektolitrów/rzeczywistej zawartości alkoholu objętościowo w gotowym produkcie.

Rzeczypospolita Polska, zgodnie z art. 68 ust. 3 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, w wersji mającej zastosowanie do analizowanego stanu faktycznego, oraz § 1 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 31 marca 2004 r. w sprawie sposobu ustalania podstawy opodatkowania piwa wybrała metodę obliczania w odniesieniu do liczby hektolitrów/stopień Plato w gotowym produkcie.

Jeśli chodzi o ustalanie podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym według skali Plato, to co do zasady im większa jest zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej, tym większa jest zawartość alkoholu w piwie powstałym z tej brzeczki. Natomiast składniki dodane po fermentacji nie mają żadnego wpływu na zawartość alkoholu w gotowym produkcie. Obliczenie stopni Plato piwa smakowego przy uwzględnieniu nie tylko ekstraktu brzeczki podstawowej, ale także substancji smakowych i syropu cukrowego dodanych po fermentacji mogłoby więc doprowadzić do opodatkowania tego piwa w stopniu wyższym niż tradycyjnego piwa o tej samej zawartości alkoholu.

Trybunał przyznał więc rację spółce, że przy uwzględnieniu zwyczajowego rozumienia i kontekstu, w jakim zostało użyte, pojęcie „stopień Plato", o którym mowa w art. 3 ust. 1 dyrektywy 92/83, należy interpretować jako stanowiące jednostkę miary odnoszącą się do ciężaru właściwego piwa, a zatem do jego brzeczki podstawowej, a nie – jak utrzymywały organy podatkowe – do finalnego produktu.

Komentowany wyrok, choć wydany w innym stanie prawnym, będzie miał wpływ na sposób liczenia podstawy opodatkowania również obecnie ze względu na to, że teraz obowiązują przepisy w brzmieniu zbliżonym.

Stan faktyczny

Firma piwowarska (dalej także: spółka) produkuje piwo, w tym piwo smakowe klasyfikowane do pozycji CN 2206, wytwarzane na bazie piwa tradycyjnego, do którego po zakończeniu fermentacji alkoholowej dodaje się syrop cukrowy, substancje aromatyczne oraz wodę.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów