fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Akcyza

E-papierosy: podatek zerowy, ale deklaracje niezbędne

Adobe Stock
Do końca roku trzeba będzie składać zerowe zeznania akcyzowe od produkcji i handlu e-papierosami.

Choć od płynów i tytoniu do nowoczesnych papierosów na razie nie płaci się akcyzy, to składa się zerowe deklaracje dotyczące tego podatku. Tak wypowiedział się fiskus w indywidualnej interpretacji dla jednej z firm tytoniowych.

Uchwalona 12 grudnia 2017 r. nowela do ustawy o akcyzie objęła nią płyn do e-papierosów oraz tzw. wyroby nowatorskie, czyli tytoń do podgrzewania w specjalnych „fajkach". Przepisy te wprawdzie weszły w życie z początkiem roku, jednak do końca grudnia przewidziano okres przejściowy, w którym stawka akcyzy jest zerowa.

Firmy produkujące, sprzedające i sprowadzające takie wyroby z zagranicy korzystają zatem z ostatnich miesięcy akcyzowej wolności. Stanęły jednak przed dylematem: czy składać formularze AKC-4/M i AKC-4/N za poszczególne miesiące 2018 r.?

W przepisach akcyzowych jest bowiem kolizja. Z jednej strony grudniowa nowela taki obowiązek wprowadziła. Stwierdza, że „art. 21 ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio", co oznacza obowiązek składania deklaracji. Jednak znacznie wcześniej w ustawie akcyzowej istniał przepis art. 21 ust. 3 pkt 3, mówiący o braku takiego obowiązku, gdy wyroby akcyzowe są objęte zerową stawką.

W interpretacji z 19 lutego stwierdzono, że nie ma możliwości zwolnienia z obowiązku składania deklaracji. Szersze uzasadnienie się nie pojawiło, ale potwierdzono słuszność rozumowania firmy tytoniowej zawartą we wniosku o interpretację. Wskazała na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2011 r. (sygn. akt II FSK 1151/10), w którym sędziowie wyznaczyli standard całościowego traktowania aktów prawnych, łącznie z tekstami nowel – tak by żadnego przepisu nie uznawać za zbędny (zakaz wykładni „per non est").

Czy to nie stworzy zbędnej biurokracji, skoro budżet na razie nie zarobi ani złotówki na e-papierosach? Doradca podatkowy Szymon Parulski zwraca uwagę, że chodzi o towary wrażliwe, co do których zachodzi ryzyko obrotu w szarej strefie.

– Dane z deklaracji podatkowych pozwolą Ministerstwu Finansów zorientować się w skali obrotu płynami do papierosów i tytoniem do wyrobów nowatorskich w okresie przejściowym przed 1 stycznia 2019 r. – mówi Parulski. Sugeruje on, że MF powinno skorzystać z tej możliwości i weryfikować te dane lub egzekwować je od tych, którzy tych deklaracji nie składali.

MF szacowało przed uchwaleniem noweli, że budżet zainkasuje ok. 75 mln zł rocznie na takich wyrobach. Będzie to nikła część wszystkich wpływów z akcyzy, wynoszących ponad 60 mld zł rocznie. Zerowe deklaracje pozwolą zweryfikować te szacunki

nr interpretacji: 0111-KDIB3-3.40 13.11.2018. 1.MK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA