Adwokaci i radcowie poproszeni zostali m.in. o wskazanie, jak przymus jest postrzegany przez stronę, którą reprezentują oraz organy procesowe. Pytania dotyczą także dopuszczenia możliwości sporządzenia pisma objętego przymusem we własnej sprawie przez adwokatów, radców, sędziów, prokuratorów, notariuszy, komorników i doktorów lub profesorów nauk prawnych. Jest też pytanie o to, czy czy wzorem innych państw (np. Francji) należałoby wyodrębnić wśród adwokatów i radców prawnych podmioty mające wyłączne prawo do reprezentowania strony przed Sądem Najwyższym w sprawach karnych.

"Aktywny udział adwokatów i radców prawnych w przeprowadzonych badaniach stanowić będzie nieocenioną pomoc w realizacji projektu naukowego" - napisał do prawników prof. zw. dr hab. Tomasz Grzegorczyk z Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki.

Ankietę można wypełnić w internecie. Ma charakter anonimowy, a odpowiedzi zostaną wykorzystane wyłącznie w celach badawczych, na potrzeby rozprawy doktorskiej mgr. Piotra Misztala. Wyniki ankiety mają stanowić asumpt do podjęcia szerokiej dyskusji na temat roli i znaczenia instytucji przymusu w polskim procesie karnym.