Apel adwokatów ws. immunitetu sędziego Igora Tulei

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie podjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie skierowania przez Prokuraturę Krajową wniosku do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei.

Publikacja: 02.03.2020 12:26

Sędzia Igor Tuleya

Sędzia Igor Tuleya

Foto: Fotorzepa / Krzysztof Skłodowski

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa zwróciła się do Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tuleyi. Powodem ma być ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego, które naraziły bieg śledztwa.

Czytaj także:

Sędzia Igor Tuleya usłyszy zarzut karny?

Jak wyjaśnia Prokuratura Krajowa, sędzia Tuleya, przewodnicząc 18 grudnia 2017 roku posiedzeniu Sądu Okręgowego w Warszawie, dopuścił do udziału w nim reporterów dwóch stacji telewizyjnych, mimo że posiedzenie miało niejawny charakter. Następnie w ich obecności ogłosił postanowienie sądu i jego motywy, obszernie cytując zeznania świadków z postępowania przygotowawczego, chociaż nie miał wymaganej prawem zgody prokuratora na ich ujawnienie. W ten sposób naraził prawidłowy bieg dalszego śledztwa.

Zdaniem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie "wniosek Prokuratury Krajowej, zmierzający do przedstawienia sędziemu zarzutu karnego za jego działalność orzeczniczą, stanowi wyraz niedopuszczalnej, bezprawnej represji wobec sędziego".

Stołeczna palestra przypomina, iż postanowieniem z grudnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie Prokuratury Okręgowej, kwestionując działania prokuratury w sprawie, mającej istotne znaczenie dla funkcjonowania zasady demokratycznego państwa prawa, o której opinia publiczna miała prawo się dowiedzieć. - Zatem prokuratura zmierza w istocie do pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej za wydanie orzeczenia krytycznego wobec jej działań, publicznego przedstawienia racji, które legły u podstaw ważnego dla społeczeństwa orzeczenia - wskazuje ORA.

Co więcej, zdaniem warszawskich adwokatów, skierowanie wniosku o uchylenie immunitetu wobec Sędziego Sądu Okręgowego Igora Tulei, ponad dwa lata od dnia wydania tego postanowienia, może prowadzić do wniosku, że działanie takie ma na celu jego wykorzystanie w trwającej kampanii prezydenckiej.

Jak czytamy w stanowisku, działania Prokuratury Krajowej w tym zakresie, podobnie jak niektóre działania Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych i jego zastępców mają na celu wywołanie efektu mrożącego w środowisku sędziów i poczucie zagrożenia, które może wiązać się nie tylko – jak dotąd – z groźbą ścigania dyscyplinarnego, ale przede wszystkim stawiania zarzutów karnych.

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zaapelowała do wszystkich adwokatów i aplikantów adwokackich, przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz społeczeństwa polskiego, o obecność na planowanym na 20 marca 2020 r. posiedzeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, na którym ma zostać rozstrzygnięty wniosek Prokuratury Krajowej. - Okażmy w ten sposób solidarność z represjonowanymi sędziami i stańmy w obronie niezależności sądownictwa, trójpodziału władz, rządów prawa oraz praw i wolności wszystkich Polek i Polaków - czytamy w stanowisku.

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa zwróciła się do Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tuleyi. Powodem ma być ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego, które naraziły bieg śledztwa.

Czytaj także:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe