Czy radni mogą nakazać mieszkańcom wyprowadzania psów na smyczy

Radni nie mogą w sposób kategoryczny nakazywać mieszkańcom gminy wyprowadzania psów wyłącznie na smyczy.

Aktualizacja: 22.11.2020 08:02 Publikacja: 22.11.2020 00:01

Pies na smyczy

Pies na smyczy

Foto: AdobeStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził nieważność kilku postanowień regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie jednej z gmin. Dotyczyły one m.in. obowiązku wyprowadzania psów na smyczy.

Skargę w tej sprawie do WSA wniósł prokurator rejonowy. Zarzucił on, że regulamin nakłada obowiązek wyprowadzania psów na smyczy, a tych ras agresywnych lub potencjalnie mogących zagrozić otoczeniu dodatkowo w kagańcu. Prokurator uważał, że co do zasady nakładanie obowiązków na właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe jest zgodne z celem art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy o czystości i porządku w gminach (dalej jako: ustawa porządkowa). Tego typu obowiązki nie mogą być jednak formułowane w sposób dowolny, a dodatkowo muszą pozostawać w zgodzie z zasadą proporcjonalności wyrażoną w art. 31 ust. 3 konstytucji. W tym wypadku tak nie jest. Przepis regulaminu narusza zasadę proporcjonalności. Sformułowano go w sposób kategoryczny i praktycznie niedopuszczający wyjątków, bez uwzględnienia specyficznych cech biologicznych, wieku, stanu zdrowia i fizjologii zwierząt.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów