Postępowanie odwoławcze w nowym prawie zamówień publicznych

Istotną nowością jest możliwość wniesienia odwołania w przypadku zaniechania przeprowadzenia postępowania zgodnie z przepisami dotyczącymi przetargów publicznych w sytuacji, gdy taki obowiązek istnieje.

Aktualizacja: 18.11.2020 10:44 Publikacja: 18.11.2020 08:49

Postępowanie odwoławcze w nowym prawie zamówień publicznych

Foto: Adobe Stock

Nowe prawo zamówień publicznych (ustawa z 11 września 2019 r.) reguluje zagadnienia związane z postępowaniem odwoławczym w sposób bardziej szczegółowy niż obowiązująca obecnie ustawa p.z.p. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy (druk sejmowy nr 3524, VIII kadencja), w ocenie ustawodawcy dostępność środków ochrony prawnej w dotychczasowym stanie prawnym była ograniczona. Wśród oczekiwanych efektów przyjęcia nowych przepisów projektodawca, oprócz zwiększenia dostępu do środków ochrony prawnej, wymienia także ujednolicenie orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej i sądów powszechnych (temu służyć ma ustanowienie wyspecjalizowanego sądu do spraw zamówień publicznych) oraz zmniejszenie liczby sporów sądowych dotyczących zamówień publicznych. Mimo że nowa ustawa nie weszła jeszcze w życie (stanie się to 1 stycznia 2021 r.), już trwają prace nad jej zmianami. Projekt ustawy nowelizacyjnej jest obecnie procedowany przez Radę Ministrów (wg stanu na 16 października 2020 r. jest w Komitecie do spraw Europejskich). Nie zawiera jednak bezpośrednich zmian w przepisach o środkach ochrony prawnej (art. 505–595 nowej ustawy).

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego