fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Doręczenie przez obwieszczenie: jakie obowiązki strony

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Zawiadomienie w formie publicznego obwieszczenia usprawnia postępowanie administracyjne, w którym uczestniczy wiele stron. Daje im jednak mniej ochrony niż doręczenie osobiste.

Jeszcze do niedawna pisma w postępowaniu administracyjnym prawie zawsze były doręczane przez organ za pośrednictwem operatora pocztowego. Strony oczekiwały zatem na korespondencję, a po zapoznaniu się z nią, mogły podjąć odpowiednie czynności. W ostatnich latach katalog możliwych sposobów przekazywania wiadomości ulegał jednak stopniowemu poszerzeniu, m.in. poprzez wykorzystanie drogi elektronicznej. Jednocześnie wprowadzono możliwość większego zastosowania znanego już wcześniej tzw. doręczenia przez obwieszczenie, które wymaga większej aktywności od samej strony. Jego zaletą jest niewątpliwie stosunkowo łatwy dostęp do informacji, jak i uproszczenie samej procedury informowania, która niejednokrotnie generuje znaczne koszty, zwłaszcza przy wielości stron postępowania.

Organ wybiera sposób zawiadomienia

Taką formę przewiduje art. 49 ustawy z 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (KPA) wskazując, że zawiadomienie stron o decyz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA