fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchwała określająca zasady konsultacji z mieszkańcami jest aktem prawa miejscowego

123RF
Uchwała rady gminy może ustalać zasady i formę wszystkich konsultacji społecznych w gminie bądź dotyczyć tylko konkretnych konsultacji. Uchwała w sprawie konsultacji zawiera normy mające generalny i abstrakcyjny charakter.

- Rada gminy chce podjąć uchwałę określającą zasady i tryb przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w jednej, konkretnej sprawie (konsultacje w tej sprawie nie są obligatoryjne). Czy taka uchwała będzie stanowić akt prawa miejscowego?

Tak.

W art. 5a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przyjęto, że w sprawach ważnych dla gminy można przeprowadzić na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji określa uchwała rady gminy (art. 5a ust. 2 u.s.g.). Podkreśla się, że rada gminy może podjąć jedną uchwałę, na podstawie której w gminie będą przeprowadzane konsultacje z mieszkańcami. Może także podjąć uchwałę określającą zasady i elementy trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami wspólne dla wszystkich konsultacji, które będą uzupełniane regulacjami odrębnych uchwał - zawierających zasady i elementy trybu swoiste dla konkretnych konsultacji. Kolejną możliwością jest ustalanie przez radę zasad i trybu przeprowadzania k...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA