fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pozwolenie na wznowienie robót nie wygasa po trzech latach

Adobe Stock
Decyzja o pozwoleniu na budowę może zostać wydana, gdy roboty nie zostały rozpoczęte. Nie można jej utożsamiać z decyzją o wznowieniu robót budowlanych.

Naczelny Sąd Administracyjny rozważał możliwość zastosowania przepisu o trzyletnim terminie na rozpoczęcie robót budowlanych do pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, wydanego przez organy nadzoru budowlanego w odniesieniu do zalegalizowanej samowoli budowlanej. NSA wskazał, że terminu tego nie stosuje się w takim przypadku. Sprawa dotyczyła podobnych z pozoru instytucji, które jednak sąd administracyjny wyraźnie rozgraniczył, wskazując na potrzebę dokładnego stosowania przepisów w tym zakresie.

Pierwotne pozwolenie na budowę

Stan faktyczny odnosił się do pozwolenia na rozbudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz ze zmianą konstrukcji dachu i budową kanalizacji sanitarnej ze zbiornikiem na ścieki. Już po rozpoczęciu prac budowlanych pozwolenie to zostało zakwestionowane przez organy nadzoru budowlanego. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wstrzymanie prac i przeprowadził w stosunku do nich procedurę legalizacyjną, jako że były prowadzone...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA