Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego reguluje zasady wypowiadania umów najmu lokatorom. Zdarza się, że pozostają oni w lokalu korzystając z niego także po ustaniu stosunku najmu. Wtedy właściciel zmuszony jest uzyskać wyrok eksmisyjny przeciwko lokatorom, którego wyegzekwowanie nastręcza czasem wiele problemów. W określonych przypadkach sąd orzeka w wyroku eksmisyjnym o uprawnieniu osób bezprawnie zajmujących lokal do lokalu socjalnego i czyni to z urzędu, biorąc pod uwagę m.in. sytuację materialną lokatorów, ciążę czy zamieszkiwanie z małoletnim. W takim przypadku sąd orzekając o eksmisji wstrzymuje opróżnienie lokalu socjalnego do czasu zaproponowania dawnym lokatorom lokalu socjalnego. Propozycję najmu lokalu socjalnego powinna przedstawić byłym lokatorom właściwa terytorialnie gmina.
Obowiązki byłych lokatorów...W przypadku przyznania przez sąd uprawnienia do lokalu socjalnego, który m...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.