fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prof. Marek Wierzbowski: Możemy pochwalić się naszym kodeksem postępowania administracyjnego

Marek Wierzbowski
Fotorzepa/Jakub Ostałowski
Jeśli przeciwstawiamy interes obywatela interesowi administracji, to Kodeks postępowania administracyjnego dość daleko idzie w ochronę obywatela – mówi Marek Wierzbowski profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, partner w kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Teresa Siudem: 14 czerwca minęła 60. rocznica uchwalenia Kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi podstawę funkcjonowania organów administracji publicznej w relacjach z obywatelami, przedsiębiorcami. W jakiej kondycji jest ten kodeks, skrótowo nazywany KPA? Czy sprawdza się w XXI wieku?

Prof. Marek Wierzbowski: Kodeks postępowania administracyjnego, to pomnik polskiego ustawodawstwa, bo istnieje już 60 lat. Tak jak Niemcy chwalą się swoim kodeksem cywilnym (BGB), a Francuzi – Kodeksem Napoleona, tak my możemy chwalić się naszym KPA. Był on wzorowany na Rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej wydanym w 1928 roku, zanim postępowanie administracyjne uregulowały takie kraje jak Francja czy Niemcy. Poza tym, nadal daje on lepszą ochronę obywatelowi niż przepisy innych krajów Unii Europejskiej. Te 60 lat funkcjonowania kodeksu pokazuje, że jakoś on działa i nie możemy tego lekceważyć. Natomiast co do sytuacji przedsiębiorców – nie możemy lekceważyć zasad wprowadzon...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA