WSA: nałożenie opłat przez organ administracji wymaga szczególnego i precyzyjnego uzasadnienia decyzji

Organ administracji ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zbadać sporządzony w toku postępowania operat szacunkowy pod względem zgodności z przepisami oraz ocenić jego kompletność, logiczność i zupełność.

Aktualizacja: 18.07.2021 11:17 Publikacja: 18.07.2021 00:01

WSA: nałożenie opłat przez organ administracji wymaga szczególnego i precyzyjnego uzasadnienia decyzji

Foto: AdobeStock

Konieczność ponoszenia dodatkowych opłat nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem obywateli, np. właścicieli nieruchomości. I trudno się dziwić, że często nie zgadzając się z ich wysokością, kwestionują ją. Urzędnicy muszą o tym pamiętać i dołożyć staranności przy rozstrzyganiu takich sporów. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 7 lipca 2021 r.

Spór zaczął się w sierpniu 2020 r., gdy prezydenta miasta ustalił właścicielowi nieruchomości jednorazową opłatę z tytułu wzrostu jej wartości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tzw. opłatę planistyczną. Z ustaleń wynikało, że plan dla osiedla mieszkaniowego został uchwalony w maju 2017 r., a działka została sprzedana pod koniec 2019 r. Z wykonanego przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego jednoznacznie zaś wynikało, że wartość nieruchomości wzrosła na skutek uchwalenia planu miejscowego. Urzędnicy podkreślali, że przedłożony operat szacunkowy został skontrolowany pod względem składu, zawartości i prawidłowości zapisów.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe