fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wznowienie postępowania administracyjnego a postępowanie co do przyczyn wznowienia i rozstrzygnięcia sprawy

Adobe Stock
Postanowienie o wznowieniu stanowi tylko podstawę do przeprowadzenia przez właściwy organ stosownego postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy.

Ustawodawca, regulując wznowienie postępowania administracyjnego w k.p.a., szczegółowo określił zasadnicze przesłanki wznowienia postępowania (art. 145), a ponadto wznowienie w związku z niezgodnością z Konstytucją RP (art. 145a), w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (art. 145aa), wobec naruszenia zasady równego traktowania, zgodnie z ustawą z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 2156, art. 145b).

Unormował także ograniczenie dopuszczalności uchylenia decyzji w wyniku wznowienia ze względu na termin doręczenia lub ogłoszenia decyzji oraz w przypadku, jeżeli w wyniku wznowienia postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej – co jednak i tak w wielu przypadkach wymaga wyważenia niejako od podstaw (art. 146), inicjatywę do wszczęcia postępowania wznowieniowego – z urzędu lub na żądanie s...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA