Stawka podatku przy odsprzedaży mediów najemcom lokali mieszkalnych

Najem nieruchomości i związane z nim dostawy mediów i wywóz nieczystości mogą być uważane za odrębne od siebie świadczenia m.in. gdy najemca ma możliwość wyboru świadczeniodawców, a podstawą do rozliczenia jest indywidualne zużycie.

Publikacja: 13.06.2020 00:01

Stawka podatku przy odsprzedaży mediów najemcom lokali mieszkalnych

Foto: Adobe Stock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 19 lutego 2020 r. (sygn. S-ILPP5/4512 -1-186/16-14/IP) rozstrzygnął wątpliwości w zakresie opodatkowania dostawy mediów na rzecz najemców lokali mieszkalnych.

Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina (wnioskodawca), zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Jest ona właścicielem lokali mieszkalnych, wynajmowanych na rzecz korzystających. Usługa ta, jako najem nieruchomości o charakterze mieszkalnym, na własny rachunek wyłącznie na cele mieszkaniowe, jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. art. 43 ust. 1 pkt 36 Ustawy o VAT. Gmina jest stroną umów, na podstawie których do lokali dostarczane są media i wywożone odpady i na ich podstawie uiszcza stosowne opłaty dostawcom. Wszystkie te opłaty są ustalone z góry w formie ryczałtu, a w lokalach nie ma indywidualnych liczników, które umożliwiłyby ustalenie ich rzeczywistego zużycia. Następnie gmina dokonuje refaktury kosztów na mieszkańców lokali, którzy ponoszą ostateczny koszt czynszu najmu oraz opłat za media i wywóz odpadów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara