Czy samorządy mogą zakazać podlewania ogrodów?

Gminy, które decydują się na wprowadzenie zakazów, muszą przygotować mocne argumenty, potwierdzające spełnienie przesłanek do wydania przepisów porządkowych mówi Maciej Kiełbus partner w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu.

Aktualizacja: 23.05.2020 14:44 Publikacja: 23.05.2020 00:01

Czy samorządy mogą zakazać podlewania ogrodów?

Foto: Adobe Stock

Renata Krupa-Dąbrowska: Wiele gmin walczy z suszą. Wprowadza zakaz podlewania ogrodów, mycia samochodów a nawet nawadniania pól z sieci wodociągowej.Przepisy pozwalają na tego typu ograniczenia?

Maciej Kiełbus: Problem w tym, że nie ma przepisów, które by wprost na to pozwalały. Jest wprawdzie zapis w prawie wodnym, ale dotyczy on tylko stanu klęski żywiołowej. Bez jego wprowadzenia nie wolno z tego uregulowania korzystać, co nie oznacza, że nie ma innych podstaw. Gminy z reguły odwołują się do art. 40 i 41 ustawy o samorządzie gminnym. Przepisy te pozwalają na uchwalanie przez radę gminy, a w wyjątkowych przypadkach także: wójta, burmistrza lub prezydent miasta, tzw. przepisów porządkowych.

Pozostało 89% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe